Pupáky z Podkrkonoší
Recepty našich babiček, kterým se pravidelně věnujeme s Vladimírou Jakouběovou, jsou dodnes v mnoha domácnostech rodinným pokladem. Jeden takový nás čeká i teď. Upečeme si pupáky.
- 25 dkg droždí
- 75 g cukru
- ¼ l mléka na kvásek
- 60 dkg hladké mouky
- 2 vejce
- sůl
- 10 dkg másla
- 5 lžic medu
- ¼ l mléka na přelití
- 5 lžic mletého máku
- 5 lžic strouhaných ořechů
Droždí promícháme s trochou cukru, špetkou mouky, malým množstvím vlažného mléka a vypracujeme kvásek, který necháme vykynout. Do mouky přidáme vejce, cukr, špetku soli, rozpuštěné máslo, vlažné mléko, vykynutý kvásek a vypracujeme vláčné těsto, které dáme vykynout. Z vykynutého těsta vyválíme silnější válečky, skládáme je do máslem vytřeného pekáče a jednotlivé dílky promašťujeme máslem. Válečky necháme v pekáči znovu vykynout, na povrchu je potřeme máslem a upečeme ve středně vyhřáté troubě do červena.
Upečené ještě horké nakrájíme na kousky a vložíme do mísy. Přilijeme horkou omáčkou z rozvařeného mléka a medu. Promícháme a rozdělíme na dvě poloviny. Do první vmícháme 5 lžic mletého máku, do druhé 5 lžic strouhaných ořechů. Pomastíme máslem a pupáky podáváme horké jako moučník.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.