Znamení:
Býk
Životní motto:
Vždycky je třeba obětovat něco, co chceš, kvůli něčemu, co chceš víc.
Co dělám v rozhlase:
V rozhlase pracuji jako externista. Snažím se posluchačům přiblížit něco málo z pokladů tradiční lidové kuchyně v Pojizeří a Podještědí, takové návody a recepty na kulinářské skvosty, které uměly naše babičky a prabáby vykouzlit z velmi jednoduchých surovin, dochucených kořením a bylinkami ze zahrádky.
Současně a před rozhlasem:
S libereckou redakcí Českého rozhlasu spolupracuji od roku 2016. Mým hlavním povoláním byla práce v Muzeu Českého ráje v Turnově, kde jsem pracovala jako ředitelka a etnolog. (Pozn. red.: do roku 2020, poté zůstala paní Jakouběová v muzeu jako zástupce ředitele a vedoucí oddělení, kurátorka sbírkových fondů etnologie a uměleckého řemesla.)
Vystudovala jsem dějiny umění a etnologii na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuji se problematice lidové kultury Pojizeří, zejména studiu lidové architektury, obřadů a obyčejů. S touto tematikou připravuji scénáře pro výstavy a expozice, občas se mi podaří napsat a vydat knihu.
Co mě baví:
Volný čas, kterého mám čím dál méně, trávím se svou rodinou, zahradničením a putováním po zajímavých místech.
Všechny články
-
Pečivo z lineckého těsta podle kuchařské knihy Domácí cukrářství sester Kresbachových z roku 1910
V receptech našich babiček se budeme věnovat cukroví. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření začnou lineckým těstem a k receptu přidají i něco historických souvislostí.
-
Nápoj na způsob likéru podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Už v dobách našich babiček se na trzích prodávalo exotické ovoce a trhy se konaly i na svatého Mikuláše. Nejen to připomenou Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
-
Mikulášský věnec
Nejen Mikuláš, čert a anděl chodili v dobách našich babiček na mikulášské obchůzky. Jak vypadali ti ostatní a jak se peče mikulášský věnec?
-
Srdíčka svaté Barbory
Svátek Barborek se v našem povědomí dochoval dodnes, ale obchůzky Barborek téměř zanikly. Stejně tak jako odhalování čarodějnic třešňovou větvičkou.
-
Bába z chleba
Hospodyně v dobách našich babiček uměly zužitkovat skoro všechno a leckdy na překvapivé pochoutky. Jednou z nich je bába z chleba. A přidáme povídání o půstu.
-
Tlučené šišky
Do kuchyní našich babiček se tentokrtá vydáme pro recept na tlučené šišky a připomeneme dobový význam adventu.
-
Pokroutky na Ondřejskou noc
Co se vařilo a peklo v kuchyních našich babiček bylo spojené s různými svátky a tradicemi. A tak připomeneme zvyky spojené se svatoondřejskou nocí a upečeme pokroutky.
-
Pečínka s kaštany
Připomeneme kaštanovník jedlý, jehož plody byly v dobách našich babiček levnou a dostupnou pochoutkou. Obzvlášť v kombinaci s pečínkou.
-
Uzenky ze Šotkovy mezinárodní kuchařky z roku 1926
Připomeneme historii vuřtů a díky receptu, který mají Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření, si na uzenkách můžeme pochutnat také.
-
Uherské ragoût ze Šotkovy mezinárodní kuchařky z roku 1926
Připravený máme téměř sto let starý recept na uherské ragout a protože na to bude potřeba maso, vydají se Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření k řezníkovi.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »