Znamení:
Býk
Životní motto:
Vždycky je třeba obětovat něco, co chceš, kvůli něčemu, co chceš víc.
Co dělám v rozhlase:
V rozhlase pracuji jako externista. Snažím se posluchačům přiblížit něco málo z pokladů tradiční lidové kuchyně v Pojizeří a Podještědí, takové návody a recepty na kulinářské skvosty, které uměly naše babičky a prabáby vykouzlit z velmi jednoduchých surovin, dochucených kořením a bylinkami ze zahrádky.
Současně a před rozhlasem:
S libereckou redakcí Českého rozhlasu spolupracuji od roku 2016. Mým hlavním povoláním byla práce v Muzeu Českého ráje v Turnově, kde jsem pracovala jako ředitelka a etnolog. (Pozn. red.: do roku 2020, poté zůstala paní Jakouběová v muzeu jako zástupce ředitele a vedoucí oddělení, kurátorka sbírkových fondů etnologie a uměleckého řemesla.)
Vystudovala jsem dějiny umění a etnologii na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuji se problematice lidové kultury Pojizeří, zejména studiu lidové architektury, obřadů a obyčejů. S touto tematikou připravuji scénáře pro výstavy a expozice, občas se mi podaří napsat a vydat knihu.
Co mě baví:
Volný čas, kterého mám čím dál méně, trávím se svou rodinou, zahradničením a putováním po zajímavých místech.
Všechny články
-
Plochánky z Podkrkonoší
Až do popeleční středy se v dobách našich babiček mohlo hodovat. Ale protože v únoru se zásoby ve spíži již tenčily, nemohlo se hodovat každý den.
-
Vepřové žebírko v rendlíku podle receptu z roku 1864
V dobách našich babiček byly hospodyně odkázané hlavně samy na sebe. Doma si připravovaly třeba i kořenící směsi, dokonce i tekuté.
-
Dušené hovězí maso podle Malé pražské kuchařky Julie Svobodové z roku 1898
I když se nám to nezdá, už na sklonku 19. století se k vaření poměrně běžně používaly cizokrajné suroviny. Mimo jiné i zázvor.
-
Vepřové maso na divoko podle knihy Kuchařská škola od Marie Svobodové z roku 1864
Bůh stvořil jídlo, ďábel koření, říkávalo se v dobách našich babiček. Na venkově se používalo místní bejlí, ale ve městech i cizokrajné koření.
-
Vepřové na mandlích a zázvoru
Dalším z receptů z počátku 20. století je vepřové na mandlích a zázvoru. A dozvíme se také, že mandloně se u nás vysazovaly už za Marie Terezie.
-
Telecí játra na červeném víně podle Kuchařské knihy Luisy Ondráčkové z roku 1928
Do těstovin, rýže, dezertů, omáček či polévek, všude tam najde uplatnění víno. Jaké do jakých pokrmů se hodí a jak na červeném víně připravit telecí játra?
-
Vuřty v pivu
K masopustnímu období patří nejen dobré jídlo ale dobré pití. A to už na počátku minulého století představovalo pivo.
-
Vepřové na pivě podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Už v kuchyních našich babiček byla velmi oblíbená úprava masa na pivě a Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají recept na vepřové na pivě.
-
Vepřová pečeně s vomastou z jabčat
V receptech našich babiček čeká dobová klasika – vepřová pečeně s vomastou z jabčat. A Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření přidají i s další dobové úpravy mas na sladko.
-
Ambrózie z Podkrkonoší
V receptech našich babiček nás Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření seznámí s ambrózií. Tak se v našem kraji říkalo vařenému vepřovému masu.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »