Babiččiny kynutá štrůdle s mákem na Družebnou neděli

V receptech našich babiček Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření představují nejen dávné dobroty, ale i tehdejší zvyky. Na postní neděli se pekla třeba kynutá štrůdle s mákem.

Recept uvádíme v původní podobě, jak je zaznamenaný v dobové kuchařce:

Utři čtvrt libry (12,5 dkg) másla, vraz do toho šest celých vajec, hodně to rozmíchej, přidej lžíci tlučeného cukru, něco přes půl žejdlíku dobré smetany, pak dej do toho tolik mouky, aby z toho bylo těsto jako na buchtičky, osol trochu a přidej lžíci dobrého droždí, hodně vařečkou to vytluč a nech nakynout.

Potom popraš vál moukou, dej na něj vykynuté těsto a vyválej je válečkem asi na stéblo. Dej do žejdlíku tlučeného a v mléce uvařeného máku deset lotů (16 dkg) tlučeného cukru, trochu skořice, smíchej to dobře a rozválené těsto hojně tím namaž, a sviň těsto na štrudli. Vymaž kuthan máslem, vlož do něho štrudli, nech ji nakynout, pomaž ji pak navrchu rozpuštěným máslem a nech upéci.

Vyndej ji pak na mísu a posyp tlučeným cukrem.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.