Dušené žáby podle receptu z roku 1884

Několik receptů jsme věnovali opravdu zapomenutým receptů z dob nouze nejvyšší. Tehdy se jedlo zpěvné ptactvo, veverky, nebo také žáby. Recept, jak se dusily, vybrala Vladimíra Jakouběová a zpracoval Jaroslav Hoření.

Recept uvádíme v podobě, jak je zaznamenán v doborvé kuchařce.

Když byly žáby dobře očištěny, vstrčí se stehýnka kůstkou jedno do druhého, osolí a nechají se na talíři ležet. Zatím zapění se na hezky velkém kousku nového másla drobince krájené cibule, ale nesmí ani dost málo zežloutnout. Potom vloží se tam okapané žabí zadečky a dusí tak dlouho, až voda, již pustily, trochu vysmahne. Nyní posype se to květem, zelenou petrželí a nechá dále na mírném ohni dusit, až žáby změknou, ale nesmí zcela vysmahnout. Potom dají se na misku, posypou strouhanou smaženou žemličkou a obloží citronovými čtvrtkami.

Nebo dusí se cibule, až počne žloutnout, načež dají se tam osolené žáby a dusí, až vysmahují. Na míse pak sypou se smaženou žemličkou, pokropí rozpáleným sardelovým máslem a obloží citronem. Žáby dušené jen s máslem a zelenou petrželí nebo vařené v polívce mohou se upravovati s omáčkou jako zadělávaná kuřata nebo s bílými omáčkami jako štika.