Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Liberecký Papírák. Periferie v centru města s vlastním geniem loci

Předchozí díl
Následující díl

Papírové náměstí v dolním centru Liberce a jeho přilehlé okolí je jedním z posledních míst v Liberci, které nepohltil developerský moloch posledních let. Kancelář architektury města Liberec připravila konečně regulérní soutěž na jeho podobu a rozvoj.

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Je periferií v centru krajského města? Ostudou, nebo místem, které má v sobě jistý genius loci, a tedy potenciál do budoucna? Osmý díl seriálu Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů se týká liberecké aktuality číslo jedna: Budoucí revitalizace Papírového náměstí.

Čtěte také

Po dlouhých 20 letech vypsalo město Liberec architektonickou soutěž na oblast tzv. Papíráku, tedy okolí Papírového náměstí. V prohlášení KAMu se uvádí: „Výstupem by měla být celková představa rozvoje v podobě ´masterplanu´, který vedle urbanisticko-architektonických principů představí i principy vedoucí k zajištění plánovaného užívání a regulaci městské i soukromé výstavby. Na jeho základě pak vznikne podrobná Územní studie řešeného území a architektonicko-krajinářský návrh Městských teras. Ten bude dále rozpracován do podoby kompletní projektové dokumentace a následné realizace.“

Architekt a vedoucí Kanceláře architektury města Jiří Janďourek v rozhovoru s Luďkem Lukuvkou ze Severočeského muzea prezentuje podrobnější vizi, jakým směrem by se zajímavá oblast centra Liberce mohla rozvíjet.

Jak to bude s automobily a životem čtvrti? Jaké zde mohou proběhnout architektonické zásahy a co s původní zástavbou, např. kolem řeky Nisy? To vše se může divák dozvědět o jedné z nejživějších čtvrtí Liberce, která na svou finální podobu čeká mnoho desetiletí. Rozhovor s Jiřím Janďourkem přímo z místa „budoucího činu“ je obsahem videa.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?