Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Liberecký Papírák. Periferie v centru města s vlastním geniem loci

Předchozí díl
Následující díl

Papírové náměstí v dolním centru Liberce a jeho přilehlé okolí je jedním z posledních míst v Liberci, které nepohltil developerský moloch posledních let. Kancelář architektury města Liberec připravila konečně regulérní soutěž na jeho podobu a rozvoj.

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Je periferií v centru krajského města? Ostudou, nebo místem, které má v sobě jistý genius loci, a tedy potenciál do budoucna? Osmý díl seriálu Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů se týká liberecké aktuality číslo jedna: Budoucí revitalizace Papírového náměstí.

Čtěte také

Po dlouhých 20 letech vypsalo město Liberec architektonickou soutěž na oblast tzv. Papíráku, tedy okolí Papírového náměstí. V prohlášení KAMu se uvádí: „Výstupem by měla být celková představa rozvoje v podobě ´masterplanu´, který vedle urbanisticko-architektonických principů představí i principy vedoucí k zajištění plánovaného užívání a regulaci městské i soukromé výstavby. Na jeho základě pak vznikne podrobná Územní studie řešeného území a architektonicko-krajinářský návrh Městských teras. Ten bude dále rozpracován do podoby kompletní projektové dokumentace a následné realizace.“

Architekt a vedoucí Kanceláře architektury města Jiří Janďourek v rozhovoru s Luďkem Lukuvkou ze Severočeského muzea prezentuje podrobnější vizi, jakým směrem by se zajímavá oblast centra Liberce mohla rozvíjet.

Jak to bude s automobily a životem čtvrti? Jaké zde mohou proběhnout architektonické zásahy a co s původní zástavbou, např. kolem řeky Nisy? To vše se může divák dozvědět o jedné z nejživějších čtvrtí Liberce, která na svou finální podobu čeká mnoho desetiletí. Rozhovor s Jiřím Janďourkem přímo z místa „budoucího činu“ je obsahem videa.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související