Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Liberecká nemocnice – svět tak trochu sám pro sebe

Samotný areál Krajské nemocnice Liberec zabírá velkou plochu širšího centra města. Jeho výstavba má dlouhou historii a ukrývá mnohé zajímavosti, které rušný provoz snadno přehluší. V 7. díle seriálu Liberec kontra Reichenberg se dozvíme nejen o vzniku nemocnice v centru města, ale také o její nové podobě, která střed města výrazně promění.

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Minulost nemocničního areálu od počátků 19. století přes architektonickou soutěž ve 20. letech minulého století až do současnosti ve videu představí Alena Řičánková z Národního památkového ústavu. Věděli jste třeba, že nejstarší Svatoštěpánská nemocnice měla také kapli? Svědčí o tom dodnes zachovalé vitráže.

Celý areál nemocnice je mixem mnoha budov svědčících o době svého vzniku. Historizující tvary 19. století střídá moderna počátku století minulého a panelový věžák interny střídá zase současný heliport. Poměrně unikátní je pro krajskou nemocnici i to, že po roce 1945 zahrnula mezi nemocniční budovy i stávající vilovou zástavbu mezi Husovou a Klášterní ulicí. Kdysi luxusní rodinné vily pohltil nemocniční provoz.

O tom, že nejstarší Svatoštěpánská nemocnice a domy v Kristiánově ulici ustoupí mohutné novostavbě nového centra urgentní medicíny s parkovacím domem, se již mluví delší dobu. Co vše to obyvatelům města přinese, se diváci dozvědí od vedoucího odboru kanceláře architektury města Jiřího Janďourka a náměstka hejtmana Libereckého kraje Zbyňka Miklíka.

Videoseriál je zároveň pozváním na výstavu Liberec kontra Reichenberg. Přijďte do Severočeského muzea poznat Liberec z různých úhlů pohledu.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.