Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Liberecká nemocnice – svět tak trochu sám pro sebe

Samotný areál Krajské nemocnice Liberec zabírá velkou plochu širšího centra města. Jeho výstavba má dlouhou historii a ukrývá mnohé zajímavosti, které rušný provoz snadno přehluší. V 7. díle seriálu Liberec kontra Reichenberg se dozvíme nejen o vzniku nemocnice v centru města, ale také o její nové podobě, která střed města výrazně promění.

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Minulost nemocničního areálu od počátků 19. století přes architektonickou soutěž ve 20. letech minulého století až do současnosti ve videu představí Alena Řičánková z Národního památkového ústavu. Věděli jste třeba, že nejstarší Svatoštěpánská nemocnice měla také kapli? Svědčí o tom dodnes zachovalé vitráže.

Celý areál nemocnice je mixem mnoha budov svědčících o době svého vzniku. Historizující tvary 19. století střídá moderna počátku století minulého a panelový věžák interny střídá zase současný heliport. Poměrně unikátní je pro krajskou nemocnici i to, že po roce 1945 zahrnula mezi nemocniční budovy i stávající vilovou zástavbu mezi Husovou a Klášterní ulicí. Kdysi luxusní rodinné vily pohltil nemocniční provoz.

O tom, že nejstarší Svatoštěpánská nemocnice a domy v Kristiánově ulici ustoupí mohutné novostavbě nového centra urgentní medicíny s parkovacím domem, se již mluví delší dobu. Co vše to obyvatelům města přinese, se diváci dozvědí od vedoucího odboru kanceláře architektury města Jiřího Janďourka a náměstka hejtmana Libereckého kraje Zbyňka Miklíka.

Videoseriál je zároveň pozváním na výstavu Liberec kontra Reichenberg. Přijďte do Severočeského muzea poznat Liberec z různých úhlů pohledu.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...