Proměny Liberce: Ožijí zanedbané části města pod Ještědem?

Papírové náměstí: Neprávem zašlá čtvrť města pod Ještědem

Papírové náměstí v Liberci zatím nepatří mezi chlouby krajského Liberce. Za pár let by se ale měla celá čtvrť změnit ve stylu pražské Malé strany.

Zchátralé a často i vypálené činžovní domy a taky nevzhledná bývalá továrna na automobily. Tak vypadá oblast kolem Barvířské a Široké ulice včetně sousedního Papírového náměstí. I když se v posledních letech objevila v tomto, dá se říci Zlatém kříži města pod Ještědem, řada nových obytných bloků, obchodů i ordinace lékařů, Liberečané stále nemohou být na tuto čtvrť hrdí. Jak ale zjistila redaktorka Ivana Bernáthová, brzy by se mohl známý Papírák stát čtvrtí s pohodlnými byty a dalšími  hospůdkami s hezkým posezením.

Jak uvádí na svém Facebooku primátor Liberce Jaroslav Zámečník z SLK, město získalo v oblasti Papírového náměstí do majetku na první pohled nevzhlednou, ale historií opředenou budovu. Sídlila zde továrna Christiana Linsera, který na přelomu let 1905 a 1906 zkonstruoval první automobil v Liberci. Výrobu aut potom převzala automobilka R. A. F. - Reichenberger Automobil Fabrik, kterou v roce 1907 založil Theodor von Liebieg.

Bývalá továrna Christiana Linsera v Liberci, Barvířské ulici

V třípodlažním domě je v přízemí dočasně v nájmu nástrojárna, horní podlaží jsou zatím volná. Budovu chce město postupně opravit a najít pro ni nové využití. Úplně na začátku začne magistrát likvidací nevzhledného plechového plotu a přístřešku. Zprovozní se zatím 2. patro a bude se pronajímat. Město se podle primátora Zámečníka pokusí najít pronájemce se zajímavou činností na celý dům.

Spustit audio

Související