Proměny Liberce: Ožijí zanedbané části města pod Ještědem?
Papírové náměstí: Neprávem zašlá čtvrť města pod Ještědem
Papírové náměstí v Liberci zatím nepatří mezi chlouby krajského Liberce. Za pár let by se ale měla celá čtvrť změnit ve stylu pražské Malé strany.
Zchátralé a často i vypálené činžovní domy a taky nevzhledná bývalá továrna na automobily. Tak vypadá oblast kolem Barvířské a Široké ulice včetně sousedního Papírového náměstí. I když se v posledních letech objevila v tomto, dá se říci Zlatém kříži města pod Ještědem, řada nových obytných bloků, obchodů i ordinace lékařů, Liberečané stále nemohou být na tuto čtvrť hrdí. Jak ale zjistila redaktorka Ivana Bernáthová, brzy by se mohl známý Papírák stát čtvrtí s pohodlnými byty a dalšími hospůdkami s hezkým posezením.
Jak uvádí na svém Facebooku primátor Liberce Jaroslav Zámečník z SLK, město získalo v oblasti Papírového náměstí do majetku na první pohled nevzhlednou, ale historií opředenou budovu. Sídlila zde továrna Christiana Linsera, který na přelomu let 1905 a 1906 zkonstruoval první automobil v Liberci. Výrobu aut potom převzala automobilka R. A. F. - Reichenberger Automobil Fabrik, kterou v roce 1907 založil Theodor von Liebieg.
V třípodlažním domě je v přízemí dočasně v nájmu nástrojárna, horní podlaží jsou zatím volná. Budovu chce město postupně opravit a najít pro ni nové využití. Úplně na začátku začne magistrát likvidací nevzhledného plechového plotu a přístřešku. Zprovozní se zatím 2. patro a bude se pronajímat. Město se podle primátora Zámečníka pokusí najít pronájemce se zajímavou činností na celý dům.
Související
-
Liebiegovo město: Vzniklo jako „zaměstnanecká kolonie“
Jedna z nejkrásnějších libereckých čtvrtí si z velké části ponechala charakter zahradního města. Vyrůstala postupně dle návrhu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera.
-
Liberecká náplavka aneb Tak trochu neviditelná Nisa
Další díl seriálu Liberec kontra Reichenberg se věnuje budoucnosti okolí řeky Nisy v centru města. Bude mít také Liberec svou náplavku?
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka