Domácí rehabilitace: Bolesti nejen z dlouhého sezení a jak si od nich pomoct

Příčinou bolestí pohybového aparátu může být dlouhé sezení u počítače i nerovnoměrné zatěžování jedné části těla. Jak si při některých bolestech ulevit doma, poradí Zuzana Bednářová z Centra komplexní rehabilitace Lázní Bělohrad.

Čtěte také

Zatěžujete jednostrannou prací jen jednu část těla? Bolí vás záda od dlouhého sezení u počítače? Nechcete jít rovnou k lékaři? Poradíme, jak si můžeme pomoci sami, jaké na to potřebujeme pomůcky a kdy už musíme opravdu vyhledat odbornou pomoc?

K nejčastějším problémům pohybového aparátu patří podle fyzioterapeutů blokády krční páteře či v oblasti beder. A pokud jde o příčiny, podstatnou roli prý hraje genetika. Někdy si ale za problémy můžeme sami.

Například zatěžujeme jen jednu část těla, nebo nás bolí záda od dlouhého sezení u počítače. Ne vždy ale hned musíme vyhledat lékaře, o nápravu se můžeme pokusit sami. Jak na to, radí v Seriálu týdne Českého rozhlasu Liberec Zuzana Bednářová z Centra komplexní rehabilitace Lázní Bělohrad.

V prvním díle se dozvíme, jak vyzrát na bolesti páteře.

Další díl je hlavně pro kancelářské pracovníky nebo řidiče z povolání. Poradíme, jak předcházet bolestem zad i jiných částí těla, které mohou způsobovat sedavá zaměstnání.

Špatným pohybem, nebo jeho nedostatkem, si můžeme přivodit bolesti nejen zad, ale i jiných částí těla. I od nich si můžeme ulevit.

Jak bolestem z práce u počítače, tedy hlavně za krkem, předcházet? I s tím pomůže vedoucí fyzioterapeutka Zuzana Bednářová z Centra komplexní rehabilitace Lázní Bělohrad.

Doporučí také sport, který je ideální při bolestech způsobených sedavým zaměstnáním.

S některými bolestmi si můžeme pomoct sami, s některými ale ne. Kdy vyhledat odbornou pomoc, protože bolest neustává, se dozvíme v 6. díle seriálu.

Někdy už nepomůže ani fyzioterapeut ani lázeňská péče, a je dobré rozhodnout se pro operaci.

Kdo cvičí doma, nemusí mít drahé posilovací vybavení. Jak potvrzuje fyzioterapeutka Zuzana Bednářová z Centra komplexní rehabilitace Lázní Bělohrad, existují alternativy.

Přidáme také návody na uvolňovací cviky a dechová cvičení.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL | zdroje: Zuzana Bednářová , Centrum komplexní rehabilitace Lázní Bělohrad
Spustit audio

Související