Sluka s červeným vínem podle Rettigové

Prázdninové recepty našich babiček nám Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření zpestřují opravdu neobvyklými recepty, které se ale v dobách chudoby koncem 19. století skutečně vařily a to nejen na vesnici. Tentokrát to bude sluka s červeným vínem.

Recept uvádíme v podobě, jak je zaznamenán v dobové kuchařce:

Dobře očištěnou, nasolenou a zašpejlovanou sluku upeč pěkně a při pečení ji často máslem polévej. Vnitřnosti na drobounko rozsekej, a na rendlíku s kouskem másla, trochou drobně nasekané citronové kůry, troškou vína, hovězí polívky a soli, to na měkko a do husta udus a na vlažném místě nechej. Vezmi pak pečenou sluku mezi dva talíře a stiskni ji.

Přecezenou omáčku dej do rendlíku, přidej půl žejdlíka červeného vína, rozstrouhanou, na másle usmaženou žemličku, z jednoho citronu šťávu a z polovice citronu na drobno rozsekanou kůru, trochu hovězí polívky, kousek cukru a tři roztlučené hřebíčky a nech to svařit. Rozkrájej sluku na kousky, dej to do omáčky a nech to povařit. Urovnej pak sluku na misku a polej přecezenou omáčkou. Rozkrájej žemličku na lístky, usmaž je trochu, namaž je udušenou sekaninou a oblož jimi sluku.