Losos pečený

Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření se v receptech našich babiček věnují rybám. A to nejen jejich vaření, ale také podávání. Tentokrát nás čeká pečený losos z bohaté kuchyně, kde se používaly rybí příbory.

Recept uvádíme v původním znění, jak ho zaznamenaly dobové kuchařky:

Rozkrájej pěkný kus lososa na kousky, dej do kuthanu několik Ižic čerstvého rozehřátého másla, přidej několik šalotek na drobno rozsekaných, kapary, čtyři dobře očištěné a nadrobno nakrájené sardele, kousek kořenové petružele, šťávu z citronu, okořeň tlučeným pepřem a osol to; vlož pak do toho nakrájeného lososa a nech v tom 24 hodin ležeti, přičemž jej však musíš několikráte obrátiti.

Půl hodiny před tím, než chceš lososa nésti na stůl, z omáčky jej vyndej a vlož na pekáč máslem hojně vymazaný, poklaď ještě kousky másla, dej do trouby a nech na prudkém ohni dvacet minut péci, přičemž jej musíš omáčkou, v níž naložen, často polévati.

Udělej pak hnědou máslovou jíšku, nalej do ní trochu hovězí polévky a ostatní omáčku, v níž byl losos naložen, nech to chvíli vařiti, urovnej upečeného lososa na mísu a oblož usmaženou zelenou petruželí, vlej omáčku do pekáče k ostatnímu, nech to minutu vařiti a proceď pak skrze sejtko do mísečky.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?