Jeřabinové víno

K podzimu ve venkovských chalupách patřily bublající demižony. Víno se vyrábělo nejen z plodů ze zahrad, ale třeba také z jeřabin. Rodinný recept na jeřabinové víno pro nás má Vladimíra Jakouběová. Natáčel Jaroslav Hoření.

Ingredience
  • 1 kg jeřabin
  • 1,5 kg cukru
  • 2 lžičky kvasinek
  • 4 l vody 

Očištěné jeřabiny rozemeleme nebo rozdrtíme dřevěným tloukem a zalijeme vařící vodou. Necháme tři dny louhovat. Denně promícháváme. Šťávu vylisujeme. Do hrnce nalijeme 1,5 litru vody a přivedeme k varu. Přisypeme cukr a svaříme na sirup. Nalijeme do demižónu spolu s vylisovanou šťávou z jeřabin. Dobře promícháme. Doplníme studenou převařenou vodou a přidáme rozpuštěné na- množené kvasinky.

Demižón uzavřeme zátkou s kvasnou rourkou a necháme tři týdny kvasit. Po vykvašení stočíme víno do čistého demižonu, necháme ho vyčeřit, a poté stočíme do lahví. Lahve uzavřeme a uskladníme v chladu. Jeřabinové víno má nezaměnitelnou lehce štiplavou chuť a vůni.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.