Dort jahodový podle sester Versbachových

Z receptů našich babiček Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření vybrali jahodový dort. Nejen v Pojizeří již jahody dozrávají a tak nás čeká hned několik jahodových receptů.

Recept v podobě, jak ho uvádí dobová kuchařka:

Smíchej rychle v těsto 15 dkg mouky, 10 dkg tlučeného cukru,  8 dkg strouhaných, oloupaných mandlí a 12 dkg dobrého másla a upec z toho dva světložluté koláče. 

Ušlehej ze 1/4 litru smetany od ledu tuhou pěnu a něco si dej stranou; do zbytku vmíchej 1/4 litru zralých jahod a dej to mezi ty dva koláče. Vršek potři též tuhou pěnou a posyp jahodami a cukrem. Až do upotřebení měj dort na ledě nebo na velice studeném místě.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...