Dort jahodový podle sester Versbachových

Z receptů našich babiček Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření vybrali jahodový dort. Nejen v Pojizeří již jahody dozrávají a tak nás čeká hned několik jahodových receptů.

Recept v podobě, jak ho uvádí dobová kuchařka:

Smíchej rychle v těsto 15 dkg mouky, 10 dkg tlučeného cukru,  8 dkg strouhaných, oloupaných mandlí a 12 dkg dobrého másla a upec z toho dva světložluté koláče. 

Ušlehej ze 1/4 litru smetany od ledu tuhou pěnu a něco si dej stranou; do zbytku vmíchej 1/4 litru zralých jahod a dej to mezi ty dva koláče. Vršek potři též tuhou pěnou a posyp jahodami a cukrem. Až do upotřebení měj dort na ledě nebo na velice studeném místě.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.