Biskupský chlebíček podle Magdaleny Dobromily Rettigové

V kuchyních našich babiček se používaly různé vynálezy, a také exotické suroviny. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření prozradí, že fíky se hodily třeba do biskupského chlebíčku.

Recept uvádíme v původním znění, jak je zaznamenaný v dobové kuchařce:

Vezmi tolik mouky a cukru, co váží dvě vejce, cukr utluč a dej ho do hladkého hrnku, přidej z k němu dvě vejce a míchej tím dobré půl hodiny, potom k tomu dej 10 dkg oloupaných nakrájených mandli, 7 dkg nakrájeného citronátu, 17 dkg přebraných a vypraných sultánek, čtyry nakrájené fíky, 8 g tlučené skořice a tu mouku, promíchej to náležitě, načež to dej do dlouhé sucharové, máslem vymazané formy a nech to pěkně zvolna upéct; pak to vyklop na prkénko, a když to trochu prochladne, nakrájej z toho přespříč tenké řízky. Můžeš je buď jen tak nechat, anebo ještě v troubě na plechu osušit.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.