Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Liberecká náplavka aneb Tak trochu neviditelná Nisa

Další díl seriálu Liberec kontra Reichenberg se věnuje budoucnosti okolí řeky Nisy v centru města. Bude mít také Liberec svou náplavku?

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Dolní centrum Liberce dlouhodobě trpí urbanistickou neuspořádaností neodpovídající potřebám stotisícového města. Praha, ale i jiná srovnatelně velká města takzvanou náplavku, tedy nábřeží umožňující lidem přístup k vodě, mají. Ale pozor, má Liberec vlastně řeku?

Řeka Nisa a cyklostezka v Liberci
Ta otázka možná není tak nepřípadná, jak se může zdát. Samozřejmě má, jen ta liberecká Nisa je tak trochu neviditelná. Přesně o tom také mluví jeden z hostů tohoto seriálu, věnovaného architektuře a urbanismu Liberce, Ivan Rous. Pracovník Severočeského muzea vás seznámí s historií regulace řeky Nisy v Liberci, okolo které rostlo průmyslové město. Historický kontext je důležitý k pochopení současné, dosti neutěšené podoby města.

K situaci kolem městské řeky spoutané v hlubokém korytě se vyjadřují i další odborníci: Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu, a také architekti ze studia re:architekti, kteří spolu s Jiřím Janďourkem z Kanceláře architekta města představí vizi budoucí podoby náplavky. Že by po letech měl Liberec zase šanci na skutečně reprezentativní a kultivovaný prostor, který by snesl i dnes tak populární označení „family friendly“? Uvidíme. Podle náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka z Libereckého kraje by se mělo začít s realizací náplavky a parkovacího domu vedle Krajského úřadu velmi brzy.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související