Liebieg 150: Po stopách významného libereckého továrníka a podnikatele

Před 150 lety, 15. června 1872, se v Liberci narodil podnikatel, průmyslník a také první český automobilista Theodor Liebieg.

Čtěte také

V seriálu týdne budeme tentokrát putovat po stopách Theodora Liebiega, významného továrníka a podnikatele, který se narodil v Liberci před 150 lety, 15. června 1872, a tvář města významně poznamenal.

S ředitelem Severočeského muzea v Liberci Jiřím Křížkem se redaktor Jaroslav Hoření vydal nejprve k Liebiegově vile. V putování po libereckých stopách Theodora Liebiega se zastavili i u jeho první garáže, odkud továrník podnikl legendární dálkovou jízdu.

S historikem Ivanem Rousem Jaroslav Hoření navštívil místo, kde stávala Liebiegova liberecká textilka později známá jako Textilana. Za jeho působení se významně rozrostlo nejen textilní impérium, ale na textilku navazující Liebiegovo městečko, tam se podíváme s Petrou Šternovou z Národního památkového ústavu Liberec.

Jako úspěšný továrník byl Theodor Liebieg prezidentem Obchodní a živnostenské komory, ale měl také kontroverzní vazby na politiky a financoval Sudetoněmeckou stranu. Tuto stránku jeho života připomene ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová