Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů
Liebiegovo město: Vzniklo jako „zaměstnanecká kolonie“
Jedna z nejkrásnějších libereckých čtvrtí si dodnes z velké části ponechala svůj osobitý charakter zahradního města s malebnými uličkami. Vyrůstala postupně od poloviny 19. století, největšího rozkvětu však dosáhla v letech 1911–1923 dle návrhu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera.
Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.
Název „Zaměstnanecká kolonie Liebiegovo město“ celkem dobře vystihuje záměr majitele textilní továrny Theodora Liebiega. Vyburcován novinovým článkem o nedůstojných podmínkách bydlení svých dělníků zadal vytvoření kolonie perspektivnímu Jakobu Schmeissnerovi.
Byl v tom čirý pragmatismus, ale stal se impulsem zrodu jednoho z nejmalebnějších míst v Liberci. Schmeissner v letech 1910–1916 a 1921–1923 postupně vyprojektoval po vzoru zahradních měst romantizující sídliště. Jeho jádrem je náměstí Pod Branou citlivě zasazené ve svažitém terénu. Patrové domy s malometrážními byty byly určeny především pro vyšší úřednictvo. V přízemí domů na náměstí se nacházely obchody a nechyběl ani hostinec U města Broumova, rodiště zakladatele firmy.
Výrazný počin nezůstal osamocen. S výstavbou Liebiegova města souvisí i budování dalšího sídliště Domovina v roce 1916. Bylo původně určeno především pro válečné vysloužilce z první světové války. Na rozdíl od Liebiegova města však šlo o typizovanou zástavbu venkovského charakteru, dnes je ale zřejmé, že se architektovi podařilo zrealizovat významnou a krásnou část Liberce.
Oba sídlištní celky jsou příkladem citlivého využití složitého terénu Liberce v oblasti individuální zástavby. Schmeissnerův přínos Liberci není dodnes zcela doceněn. Liebiegovo město nebylo uznáno jako památková zóna, a tak některé cenné detaily nebo fasády postupně zanikají.
Související
-
Natáčení prohlídek městem jsme plánovali, lockdown to jen urychlil, vysvětluje kurátor muzea
Liberecké Severočeské muzeum přenáší své výstavy na internet. Proč? Zjišťovala redaktorka Lucie Fürstová.
-
Teď žiji na obláčku, většina ohlasů je kladná, pochvaluje si ředitel opraveného libereckého muzea
Severočeské muzeum v Liberci prošlo nákladnou rekonstrukcí a snad brzy se otevře návštěvníkům. Ředitel muzea Jiří Křížek přišel povyprávět nejen o nových expozicích.
-
V Libereckém kraji #kulturaprezije: Umění mezi uměním aneb Melodie klasické hudby v chrámu múz
Pusťe si záznam koncertu vážné hudby z nově zrekonstruovaného Severočeského muzea v Liberci, natočený 7. února 2021.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.