Babiččiny makové žemle
Součástí venkovských stavení v dobách našich babiček byla pec. A tak v kuchyni nemohla chybět lopata, kterou se sázelo do pece. Třeba makové žemle. Ale ty se dají upéct i v troubě na plechu. Jak na to, poradí Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.
- 1 kg hladké mouky
- ½ l mléka
- 4 dkg čerstvého droždí
- 1 lžička soli
- 15 dkg cukru
- 2 vejce
- 10 dkg másla nebo sádla
- na potření: 1 vejce, 1 lžička vody, 1 lžička cukru
- na posyp: mák
Do trochy teplého mléka nasypeme lžičku cukru a rozdrobíme droždí. Přikryjeme a v teple necháme vzejít. Do mísy nasypeme mouku, osolíme, přidáme zbytek cukru, vejce, rozpuštěné vlahé máslo, zbytek vlažného mléka a kvásek. Vařečkou vypracujeme hladké těsto. Poprášíme moukou a necháme nakynout aspoň 1 a půl hodiny.
Z nakynutého těsta ukrajujeme lžící větší kousky a dáváme na pomoučený vál. Každý kousek vyválíme na dlouhý váleček, stočíme do šneka a vnější konec založíme pod prostředek. Skládáme na plech (pokud bychom pekli v peci, pak na ošatku, ze které přeneseme na chlebovou lopatu). Vejce vidličkou rozšleháme s vodou a cukrem a žemle jím potřeme. Posypeme mákem a upečeme ve vyhřáté troubě či peci dozlatova.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.