Živě od vás: Velikonočně vyladěný Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova

Za našimi dalšími hostiteli jsme se vydali do Dolánek, kde se nachází typická ukázka tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století, Dlaskův statek. Dozvěděli jsme se nejen, jak se rodila právě dokončovaná nová expozice „Na statku od jara do zimy“, ale i jak budou na Dlaskově statku slavit Velikonoce.

Navštívili jsme s mikrofonem Dlaskův statek v Dolánkách

Naše tradiční středeční výjezdy na zajímavá místa za zajímavými lidmi pokračovaly o Škaredé středě 13. dubna návštěvou Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Jedna z nejznámějších usedlostí v Českém ráji se v té době chystala na novou návštěvnickou sezonu, se začátkem na Bílou sobotu 16. dubna.

Jak budou probíhat tradiční Velikonoce na Dlaskově statku i jak vznikala nová stálá expozice „Na statku od jara do zimy“ se redaktor Jaroslav Hoření ptal paní Vladimíry Jakouběové a ředitele Muzea Českého ráje, pana Jana Prostředníka.

Jaká je historie Dlaskova statku a Josefa Dlaska, který statek jako písmák, kronikář asi nejvíc proslavil? O čem pojednává nová expozice „Na statku od jara do zimy“ a jak se bude proměňovat? Co obnáší tvorba nové expozice, co a jak se vyrábí? A co na Dlaskově statku chystají na Velikonoce? Poslechněte si záznam přímého přenosu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...