VIDEO: Turnovské muzeum vystavuje repliku Napoleonovy koruny, vyrobil ji uznávaný šperkař Jiří Urban

Muzeum Českého ráje v Turnově mimořádně vystavilo repliku císařské korunovační koruny Napoleona Bonaparta. Pro soukromého sběratele ji vytvořil šperkař Jiří Urban. Za třpytivou krásou se do zabezpečené klenotnice vydala redaktorka Ivana Bernáthová.

Čtěte také

Zájemci si mohou v turnovském Muzeu Českého ráje prohlédnout přesnou kopii císařské koruny Napoleona Bopnaparta. Tu po více než ročních přípravách a realizaci dokončil výtvarník a šperkař Jiří Urban pro soukromého investora. Všechny díly jsou k sobě spojeny šroubením.

Práce si vyžádala více než rok času i vzhledem k výrobě nádherných rytin, které zhotovila Eva Víšková-Mrákotová. Rytiny jsou v přírodním kameni s co nejvěrnějším zabarvením a vyrobené s maximální přesností jako na originále. Originál koruny, který je vystavený v Louvru, nechal Napoleon Bonaparte zhotovit ke své korunovaci v roce 1804.

Redaktorku Ivanu Bernáthovou s klenotem seznámili jeho autor, šperkař Jiří Urban a kurátor výtvarných sbírek a šperků Muzea Českého ráje v Turnově Miroslav Cogan. Poslechněte si reportáž.

Replika koruny císaře Napoleona Bonaparta je v Muzeu Českého ráje mimořádně k vidění do 6. února.

Související