Zákulisí řemeslného dění: Setkání téměř rodinné na řezbářském sympoziu v Dolánkách u Turnova

11. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na Dlaskově statku se každý rok setkávají řezbáři

Láska k řemeslu, vůně dřeva a parta lidí, kteří se stali rodinou. To jsou zvláštní ingredience setkání, které se pod hlavičkou řezbářského sympozia každoročně koná na Dlaskově statku. Mezi báječné lidi, které spojuje láska k řemeslu, se vypravil redaktor Jaroslav Hoření.

Už čtvrt století uplynulo od prvního řezbářského sympozia na Dlaskově statku, u jehož zrodu stál Karel Hajn. Ten se na řezbářskou partičku dívá už z obláčku stejně jako Jaroslav Kudrát. Kdo ale z umělců může, ten do Dolánek dorazí. Mezi ty, kteří na sympozium jezdí od začátku, patří liberecký řezbář Václav Plechatý. Nejen s ním se na Dlaskově statku setkal redaktor Jaroslav Hoření, poslechněte si reportáž. 

Setkání řezbářů neodmyslitelně patří k letnímu programu na Dlaskově statku. A těší se na něj nejen návštěvníci, kteří se za řezbáři do krásného areálu statku vrací, ale hlavně samotní řezbáři. Jsou mezi nimi „bardi“, kteří spolu s Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996: Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Míla Švec.

V průběhu let přibyli další účastníci – Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další. Někteří se účastní pravidelně, jiným to čas nedovolí, tak se přijedou za kamarády alespoň podívat. Na některé se už, bohužel, jen vzpomíná, třeba na Karla Hajna i Jardu Kundráta při večerním posezení u táboráku, kde se hodně povídá a taky hodně hraje a zpívá.

Řezbářské symposium na Dlaskově statku není obyčejné sympozium. Není to jen prezentace jednoho z nejstarších a nejkrásnějších opravdu zemitých uměleckých řemesel, které mistři řezbáři dokonale ovládají. Je to hlavně přátelské setkání báječných a moudrých lidí, které spojuje láska ke dřevu a životu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...