Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Minulost a budoucnost areálu libereckých tiskáren

Třetí díl seriálu o architektuře města Liberce představuje zajímavou historii areálu libereckých tiskáren, jeho současnost, ale i výhledy do budoucnosti. Dlouhodobě chátrající průmyslový areál v centru města prochází částečnou demolicí, tou ale nic nekončí, současný majitel celého komplexu chystá jeho proměnu v obytný komplex s byty a kancelářemi.

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Možná si pamatujete velký tiskárenský podnik Severografia, který fungoval ještě začátkem 90. let minulého století. Byl nástupcem kdysi slavné tiskárny bratří Stiepelů. Jeho historii objasní Ivan Rous ze Severočeského muzea a Alena Řičánková z Národního památkového ústavu.

Čtěte také

Čím je pozoruhodný celý areál spadající do nejstarší části Liberce? Především tím, že jeho nejstarší domy tvoří pozdně barokní a klasicistní stavby, jejichž průčelí tvoří součást kdysi výstavní ulice Herrengasse, dnes ulice 8. března. Tzv. Bergerův dům je už z roku 1791; právě tam o pár let později začala fungovat první textilní manufaktura. Bratři Stiepelové zakoupili objekt až roku 1866.

O pozoruhodném seskupování domů v později mohutný průmyslový areál se dozvíte od zmíněných odborníků. Cenné fasády v módním art-deco stylu 20. století budou zachovány i po konverzi navržené architektonickým ateliérem ov-a architekti, který je z poslední doby známý například realizací nové budovy firmy Lasvit v Novém Boru.

Liberec má šanci na oživení jedné ze svých nejstarších částí. Liberecké tiskárny a jejich proměna zaslouženě patří mezi sledované události naznačující možnou budoucí podobu města.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související