Turnovská Ulička řemesel
V Seriálu týdne pod Ještědem navštívíme dámy z pasáže, jak v Turnově říkají šikovným ženám a dívkám, které provozují rukodělné dílny v Uličce řemesel.
Jedinečný, už od roku 2023 fungující projekt, kde jsou na pár metrech nedaleko náměstí Českého ráje k vidění různá řemesla a jejich propojení, to je Ulička řemesel v Turnově. První z řady šikovných řemeslnic, za kterou se do uličky vydal redaktor Jaroslav Hoření, je zlatnice Pavlína Hájková.
V turnovské Uličce řemesel spolupracuje zhruba tucet šikovných dívek a žen. Nahlédnout do tajemství zlatnictví, broušení kamenů, práce se sklem či šití šatů i bot tam lze prakticky na jednom místě. Své místo tam má i brusička kamenů Michaela Dvořáková.
Galerii v pasáži šikovných dam provozuje Lucie Laurynová, za kterou se vypravíme ve třetím díle seriálu.
V uličce vznikají nejen šperky, ale také šaty a boty. Do řemeslné dílny za krejčovou Alenou Novotnou a ševcovou Kateřinou Holíkovou se půjdeme podívat v předposledním díle.
Posledním zastavením v turnovské Uličce řemesel je umělecká laboratoř, kde se mimo jiné tvoří sklem, a s Kateřinou Kause vyzkoušíme skleněné nitě.
Související
-
Turnovský hodinář Jan Marek vrací život věžním hodinám
Zhruba půl roku trvá Janu Markovi, než vrátí věžním hodinovým strojům původní krásu a funkčnost. K tomu patří ciferníky, odbíjecí mechanismy a také automatický kostelník.
-
Děda byl taky švec, byl jsem k tomu vedenej, říká turnovský „kouzelník“
Možná jste si mysleli, že ševci už existují jenom v pohádkách. Ale není tomu tak, redaktor Jaroslav Hoření navštívil ševcovskou dílnu v Turnově.
-
Řemeslo žije! Pojďte se s námi podívat za roubenkáři, kloboučnicí, přadlenou, šindelářem a pletařkou
Umějí se ohánět pořízem, zručně zacházejí s vřetánkem nebo s orobincovými došky. Obnovují stará řemesla a navazují tak na fortel našich předků.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka