Podzim na poli, v sadu i na vinici

Mají zemědělci úrodu pod střechou, nebo se na sklizeň teprve chystají? Vypravili jsme se za těmi, kdo v našem kraji pěstují brambory, jablka, nebo třeba cukrovou řepu.

Nejprve se vydáme za vinaři. Konkrétně do Domu vína z Lednicko-valtického areálu a začneme burčákem.

Pokud projíždíte krajinou, vidíte, jak ji postupně proměnil podzim. Některá pole už jsou zaoraná, někde se ještě sklízí pozdější plodiny. Mezi ně patří i cukrová řepa. Za ní jsme jeli na pole k Hrádku nad Nisou. Zemědělské družstvo Chomutice, které tam hospodaří, začalo s pěstováním řepy teprve v roce 2023. Po roce bude sklízet už ze 106 hektarů.

Za bramborami se redaktorka Jana Švecová vydala do Pěnčína na Jablonecku, kde zpovídala majitele agrofarmy Josefa Políčka.

Za ovocnáři, sadaři Milošem a Josefem Thořovými, jsme vyjeli také do Pěnčína, ale do toho u Turnova. Mrazy na jaře roku 2024 totiž potrápily zemědělce v celém kraji a nevynechaly ani ovocnáře v jižní části regionu, tedy v okolí Sychrova, Svijan, Čtveřína a Pěnčína. A tak jsme zjišťovali, jestli budou jablka.

Když se řekne dýně, většina lidí si představí menší či větší oranžové kulovité plody. Dýně ale mohou mít nejrůznější tvary a barvy. Přesvědčili jsme se o tom v zahradnictví v Chuchelně na Semilsku. Stovky kilogramů a desítky druhů tam na půlhektarovém poli vypěstoval zahradník Roman Špidlen, absolvent Mendelovy univerzity v Brně.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související