Tipy na víkend v Libereckém kraji: Filmy, veteráni, jídlo, řemesla, sklárna, lázně i příroda

23. květen 2024

Předposlední květnový víkend je v Libereckém kraji nabitý událostmi, nabízíme jen několik tipů.

Filmové pátky v Severočeském muzeu

V rámci pravidelného pořadu můžete v pátek 24. května v sále Severočeského muzea vidět film Malý pán. Nová dobrodružství Malého pána jsou pokračováním unikátního loutkového filmu, odehrávajícího se ve fantaskním mikrosvětě výtvarníka Františka Skály. Začíná se v 19 hodin.

Jízda veteránů pod Ještědem

Tip pro fanoušky motorismu na sobotu 25. května: Po loňské Jízdě veteránů se i letos podařilo domluvit spolupráci se Skiareálem Ještěd, který poskytne prostory a zázemí na Centrálním parkovišti P1 přímo pod sjezdovkami Ještědu v Horním Hanychově a to pro 5. ročník jízdy veteránů, auto i moto do roku 1992. Pro účastníky bude připravena zábavná orientační asi 80kilometrová jízda s průjezdními kontrolami v nádherné krajině Podještědí, včetně doprovodného programu. Začíná se v 8 hodin ráno.

Českolipský Street food festival

V sobotu 25. května bude náměstí T. G. Masaryka v České Lípě patřit gastronomii. Návštěvníci se mohou těšit na mix chutí světových kuchyní i té české, dorazí i oblíbené food trucky, k ochutnání budou také různé druhy vína i produkty malých pivovarů. Street food festival začne v 10 hodin.

Staročeské řemeslnické trhy v Turnově

V sobotu 25. a v neděli 26. května se v Turnově koná 27. ročník Staročeských řemeslnických trhů. Kromě stánků s řemeslnými výrobky a ukázkami umění řemeslníků je v turnovském městském parku připravený i doprovodný program pro celou rodinu. V sobotu začíná v 9.30 a v neděli v 9 hodin. Podrobný program je zde.

Dny soukromých hradů a zámků

Asociace majitelů hradů a zámků připravila na víkend pod záštitou ministra kultury České republiky Dny soukromých hradů a zámků s podtitulem Naše historie - Vaše dědictví. V rámci této akce bude veřejnosti zpřístupněn i hrad Houska na Českolipsku. Majitelé zájemce hradem provedou v sobotu 25. května v 10 hodin.

Muzejní noc ve sklářském muzeu

Sklářské muzeum Nový Bor se připojuje k Festivalu muzejních nocí a zve návštěvníky na návštěvu svých prostor na Muzejní noc v sobotu 25. května od 16 hodin do půlnoci. Připravený je program pro děti i dospělé.

Zahájení lázeňské sezony v Lázních Libverda

V sobotu 25. května zahajují letošní lázeňskou sezónu v Lázních Libverda. Slavnostní program v tamním lázeňské parku začne v 10 hodin. Kromě hudebních a tanečních vystoupení jsou připravené i komentované prohlídky lázní nebo projížďky na koních či turnaj v minigolfu.

Budyšínské jaro

Německé město Bautzen zve na festival hudby, pouličního umění a lužickosrbských specialit Budyšínské jaro. Od pátku 24. května do neděle 26. května se historické centrum města vzdáleného hodinu jízdy autem od hranic přemění na tržiště s regionálními výrobky a jeviště pouličních umělců. Zájemci budou moct ochutnat i lužickosrbské speciality. Vstup na festival je zdarma. Platba na trhu je možná v eurech v hotovosti.

Jabloňová Fest

K nejvýznamnějším akcím Základní školy a Základní umělecké školy Jabloňová v Liberci patří Jabloňová Fest. V neděli 26. května od 13 hodin si návštěvníci areálu ZŠ a ZUŠ Jabloňová mohou poslechnout školní sbory a soubory prohlédnout výrobky šikovných žáků. Děti se mohou těšit na soutěže a dílničky

Proměny ve znamení stromů

Geopark Ralsko zve v sobotu 25. května na Festival přírodního umění s názvem Proměny v jedné ze zaniklých obcí Ralska. Letošní ročník bude v zaniklé obci Holičky u Osečné. Program začíná v 11 hodin, připravené jsou také tvořivé dílny a občerstvení a kyvadlová doprava autobusem z Mimoně.

Živá kultura = živý Liberec

Další tipy najdete v přehledu akcí Živá kultura = živý Liberec, který je neziskovým projektem Knihkupectví a antikvariátu Fryč. Projekt propaguje a propojuje libereckou kulturu a jednotlivé pořadatele.

autor: reČRoL | zdroje: Parliamo , webové stránky zmíněných organizátorů
Spustit audio

Související