Barevné dřevoryty i olejomalby Karla Vika nabízí letní výstava v jilemnickém muzeu
Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje díla malíře, grafika a ilustrátora Karla Vika. Připomíná tak výročí narození i úmrtí tohoto mistra barevného dřevorytu, hořického rodáka, člena České akademie věd a umění i spoluzakladatele Sdružení českých grafiků Hollar.
Jak upozornil historik umění Miroslav Cogan, na výstavě najdou návštěvníci opravdu reprezentativní výběr děl tohoto autora. „I z hlediska žánrů, do kterých Karel Vik zasáhl, včetně známkové tvorby, exlibris nebo knižní kultury. Kterou i díky němu čeští tiskaři ve 20. letech minulého století zvedli hodně vysoko.“
Vystavena jsou i díla z určitých cyklů. „Těmi se v podstatě nejvíce proslavil. Ty vycházely převážně v knižní úpravě a byly velmi populární. Vik našel velmi dobré spolupracovníky v Müllerově tiskárně v Turnově, a také díky tomu krásná kniha i technika barevného dřevorytu vešla do širokého povědomí.“
„Ale já bych tady chtěl upozornit ještě na několik olejomaleb. Karel Vik totiž původně zamýšlel být malířem a dokonce za malbu získal Hlávkovo stipendium,“ doplnil Miroslav Cogan.
„Výběr děl do expozice byl asi to nejobtížnější, protože Karel Vik byl opravdu plodným autorem. Zanechal po sobě přes 700 grafických děl a to nepočítáme jeho oleje či známkovou tvorbu, kresby a skici. I nejen z hlediska výtvarného, ale také ilustračního má to dílo velikou hodnotu,“ dodal ředitel jilemnického muzea a kurátor výstavy David Ulrich.
Kromě výtvarných děl jsou na výstavě k vidění i pracovní nástroje Karla Vika, které pocházejí z jeho pozůstalosti. Expozice bude v Krkonošském muzeu v Jilemnici až do 29. září 2024.
Související
-
Ještě před prázdninami otevřou v Prachovských skalách první naučnou stezku pro děti
V Prachovských skalách dokončují první naučnou stezku pro děti. Má jim hravou formou ukázat, co se v přírodní rezervaci nachází vzácného, i jak se tam správně chovat.
-
Měla poslání, aby lidem bylo dobře, říká o léčitelce Patočkové její vnučka Jana Bušniaková
O bylinkách a léčitelství s Janou Bušniakovou, vnučkou slavné semilské léčitelky Květoslavy Patočkové. Ptala se jí redaktorka Jana Švecová.
-
Karel Hubáček známý neznámý. Muzeum představuje architekta nejen jako autora vysílače na Ještědu
V Severočeském muzeu v Liberci je k vidění několik modelů staveb, dokumentární fotografie a vizualizace méně známých uskutečněných i nerealizovaných projektů Karla Hubáčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.