Měla poslání, aby lidem bylo dobře, říká o semilské léčitelce Květoslavě Patočkové její vnučka Jana Bušniaková

15. červen 2024

Bylinky a léčitelství. To je nejen téma nové expozice semilského muzea v historických domech v Jílovecké ulici, ale i rozhovoru s Janou Bušniakovou, vnučkou slavné semilské léčitelky Květoslavy Patočkové. Ptala se jí redaktorka Jana Švecová.

Rozhovor proběhl v expozici, která je upravená jako léčitelská světnička známé bylinkářky. Ta připomíná i to, že paní Patočková byla silně věřící.

Semilská bába Květoslava Patočková patří k nejznámějším lidovým léčitelkám z Podkrkonoší

„Moje babička pro mě znamenala velmi mnoho, protože jsem mládí strávila u ní. Potom následovně jsem spolupracovala s maminkou a babička mě přivedla k bylinkám. Přivedla mě k mému životnímu přesvědčení a řekla bych, že byla taková hybná síla pro celou rodinu a pro spoustu dalších lidí. Měla poslání, aby lidem bylo dobře. Prostřednictvím bylinek a prostřednictvím své léčebné praxe,“ přiblížila Jana Bušniaková.

Těch, kteří u její babičky hledali pomoc, byly stovky. „Když jsme šli ze školy, tak jsme měli problém se dostat do kuchyně na polívku, protože stály fronty až z dolního parkoviště. Anebo lidi přijeli třeba i ve tři ráno ze Slovenska pro nějakou rychlou pomoc, takže se otevíral dům i v ranních hodinách,“ zavzpomínala vnučka semilské léčitelky, která je učitelkou a sbormistryní. 

Expozice v Jílovecké ulici v Semilech představuje také léčitelskou světničku Květy Patočkové

„Léčila i mě, zasvětila mě do těch různých receptů a zábalů, které jsem potom používala i pro svoje děti,“ doplnila Bušniaková, která je podle autora semilské expozice Tomáše Chvátala už čtvrtou generací léčitelů. Už Květoslava Patočková se totiž své postupy naučila od své matky, potom je učila dceru i vnučku.

„A teď se snažím ty bylinky předávat já, protože cítím potřebu, aby lidem bylo dobře. A vnímám i to, že je potřeba si udělat radost a v tom hektickém uspěchaném světě si najít na sebe čas. Bylinka je dar boží, který člověku pomůže se zastavit. Je to takové poselství pro lidi: Mějte rádi sami sebe, věnujte se sobě a použijte pro to dobré věci. A to bylinky rozhodně jsou,“ dokončila Jana Bušniaková.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související