Měla poslání, aby lidem bylo dobře, říká o semilské léčitelce Květoslavě Patočkové její vnučka Jana Bušniaková
Bylinky a léčitelství. To je nejen téma nové expozice semilského muzea v historických domech v Jílovecké ulici, ale i rozhovoru s Janou Bušniakovou, vnučkou slavné semilské léčitelky Květoslavy Patočkové. Ptala se jí redaktorka Jana Švecová.
Rozhovor proběhl v expozici, která je upravená jako léčitelská světnička známé bylinkářky. Ta připomíná i to, že paní Patočková byla silně věřící.
„Moje babička pro mě znamenala velmi mnoho, protože jsem mládí strávila u ní. Potom následovně jsem spolupracovala s maminkou a babička mě přivedla k bylinkám. Přivedla mě k mému životnímu přesvědčení a řekla bych, že byla taková hybná síla pro celou rodinu a pro spoustu dalších lidí. Měla poslání, aby lidem bylo dobře. Prostřednictvím bylinek a prostřednictvím své léčebné praxe,“ přiblížila Jana Bušniaková.
Těch, kteří u její babičky hledali pomoc, byly stovky. „Když jsme šli ze školy, tak jsme měli problém se dostat do kuchyně na polívku, protože stály fronty až z dolního parkoviště. Anebo lidi přijeli třeba i ve tři ráno ze Slovenska pro nějakou rychlou pomoc, takže se otevíral dům i v ranních hodinách,“ zavzpomínala vnučka semilské léčitelky, která je učitelkou a sbormistryní.
„Léčila i mě, zasvětila mě do těch různých receptů a zábalů, které jsem potom používala i pro svoje děti,“ doplnila Bušniaková, která je podle autora semilské expozice Tomáše Chvátala už čtvrtou generací léčitelů. Už Květoslava Patočková se totiž své postupy naučila od své matky, potom je učila dceru i vnučku.
„A teď se snažím ty bylinky předávat já, protože cítím potřebu, aby lidem bylo dobře. A vnímám i to, že je potřeba si udělat radost a v tom hektickém uspěchaném světě si najít na sebe čas. Bylinka je dar boží, který člověku pomůže se zastavit. Je to takové poselství pro lidi: Mějte rádi sami sebe, věnujte se sobě a použijte pro to dobré věci. A to bylinky rozhodně jsou,“ dokončila Jana Bušniaková.
Související
-
Kittel, Patočková, Skokovská bába a další. Slavné léčitele představí nová stálá výstava v Semilech
V Jílovecké ulici v Semilech vzniká nová stálá expozice Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší, která vychází z velmi úspěšné výstavy o Květoslavě Patočkové a dalších léčitelích.
-
Léčitelé Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje aneb stálá expozice lidového léčitelství v Semilech
Stálou expozici lidového léčitelství dokončují v těchto dnech semilští muzejníci. Stane se součástí jejich projektu „Léčitelé Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje“.
-
Živě od vás: Léčitelé Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje v semilském muzeu
Medicínské nástroje, historické fotografie, dobové zápisky i lahvičky s bylinkami. Nejen to je k vidění na výstavě Muzea a Pojizerské galerií v Semilech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.