Bez drobných (peněz) do vlaku nelez aneb Jak si ne/koupit jízdenku

13. červen 2024

Chystáte se v nejbližších dnech na výlet vlakem? Pak si raději naberte do kapes drobné mince. Pokud budete cestovat tam, kde dopravci šetří na průvodčích, mohli byste lehce dostat pokutu. Stalo se na Frýdlantsku.

Čtěte také

Kdo si myslí, že se dá v dnešní době platit běžné služby platební kartou a není tedy nutné nosit plné kapsy drobných, toho z omylu vyvedou nejen parkovací stojany v Liberci, ale i provoz na koncových tratích vlaků ve Frýdlantském výběžku.

Z úsporných důvodů nejezdí například do Hejnic nebo Bílého Potoka v Jizerských horách průvodčí. Místo nich si lidé mají kupovat jízdenky v automatech. Jenže ty fungují buď na kartu IDOL, nebo na drobné. Turisté neznalí poměrů se tak mohou dostat do problémů s revizorem.

Samoobslužné zařízení totiž neumožňuje platit bankovkami anebo běžnou platební kartou. Pokud tedy nemáte IDOLku, aplikaci Můj vlak, anebo drobné, mohli byste narazit jako třeba pan Miroslav z Liberce.

„Nastoupil jsem v Luhu, kde není možnost si koupit jízdenku. Ve vlaku byl pán, který něco počítal, tak jsem ho poprosil, jestli mi může rozdrobit. Měl jsem peníze a on mi řekl, že je revizor a že jsem povinen mít drobné, nebo kartu. Platební kartu to nebralo, chce to IDOL kartu, tu jsem neměl, takže jsem v tu ránu dostal pokutu 400 korun,“ popisuje.

Důvodem, proč automaty nejsou schopny přijímat platby formou platební karty, je smlouva, kterou Liberecký kraj podepsal před více než deseti lety s dopravcem. „V roce 2011 nebylo běžné platit platebními kartami. Pro novou smlouvu už máme nasmlouvané nové automaty, které se nyní testují,“ vysvětlil Českému rozhlasu Pavel Blažek ze společnosti KORID LK, která dopravu v kraji organizuje.

Do roku 2026, kdy se bude podepisovat nová smlouva, s tím nic neudělá ani Liberecký kraj, který si dopravce vybírá a platí.

„V současné době je riziko tržeb přímo na straně dopravce, ten zodpovídá přímo i za vybírání tržeb. Snažili jsme se do toho nějakým způsobem vstupovat a snažit se přimět dopravce k tomu, aby buď na trasu dal průvodčí, případně vyměnil automaty, ale to se nám nepodařilo. Bylo to zdůvodňováno příliš vysokými náklady, které byly v řádech milionů korun. Od roku 2026 už do toho bude vstupovat Liberecký kraj, bude nová smlouva,“ potvrdil rezortní náměstek Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj.

Kdy začne nová smlouva platit a české dráhy se posunou do 21. století, vysvětlila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová: „Nový typ automatu, ve kterém bude možné platit platebními kartami, bankovkami, mincemi a elektronickými peněženkami na kartách ČD a IDS, bude do vozidel instalován od prosince roku 2026. Dřívější výměna do té doby není plánována.“

A situace se nezmění ani od 8. července, kdy dopravu ve Frýdlandském výběžku navíc komplikuje plánovaná výluka. „Řidiči autobusu jízdní doklady vydávat nebudou. Nákup jízdních dokladů tedy bude možný v předprodeji v některé ze stanic obsazených pokladním přepážkou, v e-shopu nebo v aplikaci. V případě, že bude v autobuse náhradní dopravy přítomen vlakový revizor, provede odbavení cestujícího bez platné jízdenky, a to bez přirážky,“ uvedla mluvčí. Tím se podle ní rozumí právě pokuta.

Její kolega Petr Poštapak dodal, že pokud člověk nemá jízdenku v telefonu, ani drobné, v případě, když jede vlakem, měl by mít možnost nechat si bankovky rozměnit také u strojvedoucích.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.