VIDEO: Přehršel všech možných druhů semaforů. „Semaforovou“ ulicí v Jablonci s dopravním expertem

11. červen 2024

Rekonstrukce tramvajové trati Liberec – Jablonec nad Nisou přinesla do Jablonce nové semafory. Řada řidičů ulici podél tratě přejmenovala na Semaforovou. Na množství a typy použitých semaforů se redaktor Jaroslav Hoření podíval s dopravním expertem Romanem Budským.

Železniční přejezd bez závor, tří barevný svislý semafor a dvou barevný vodorovný semafor, tyto tři typy světelných zařízení mají zajistit bezpečnost v Jablonci nad Nisou v ulicích, kde jedou souběžně tramvaje a automobily, které koleje při odbočování musí překonat.

Poslechněte si podrobnější komentář dopravního experta Platformy Vize 0 Romana Budského ve videu:

Libereckou ulici v Jablonci nad Nisou teď řidiči přejmenovali na Semaforovou. „Ten název je oprávněný, těch semaforů je tu jednak přehršel a jednak se tu setkáme se všemi možnými druhy semaforů,“ potvrzuje dojem řidičů Roman Budský.

Jak ale dodává, vždy je potřeba dívat se na provoz očima řidičů, kteří místo neznají. Nicméně, po projetí ulice konstatuje:

„Přijde mi to docela raritní. Když jsem to slyšel od některých lidí, myslel jsem, že přehání. Zjistil jsem, že tady všechno možné, co se dá najít v prováděcí vyhlášce i v zákoně. Jsou tu dokonce i střídající červené blikačky, které jsou umístěny v listí stromu. A protože v době, kdy nejede tramvaj, neblikají oranžově, tak řidič si jich vůbec nevšimne. Je to celé špatně.“

Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.