Srpen 1968 v Liberci, České Lípě, Radvanci, Kuksu a Milovicích ve vzpomínkách pamětníků
Jak si srpnové události roku 1968, kdy do naší země vtrhla vojska Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem, připomínají Ladislav Tomas, manželé Truncovi, Jan Luštinec a Petr Moos, se ptala redaktorka Ivana Bernáthová.
Čtěte také
V roce 2023 uplynulo 55 let od chvíle, kdy do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem. Střílením a zabíjením vojáci umlčeli touhu našich lidí žijících pod komunistickou nadvládou po demokracii.
Okupace Liberce si vyžádala hned po Praze, po boji o Československý rozhlas, nejvíce lidských obětí, jména všech devíti jsou na pomníku na liberecké radnici. Kolegyně Ivana Bernáthová mluvila s technikem Ladislavem Tomasem, který na tragické události v Liberci zavzpomínal.
Městem, které doslova „schytalo“ příjezd okupačních vojsk už v prvních hodinách 21. srpna 1968, byla Česká Lípa. Učitelka a farářka Marie Truncová byla v osudný den v rodinném domě u rodičů se dvěma dětmi.
Její manžel, učitel a sbormistr českolipského pěveckého sboru Petr Trunec, byl v osudné dny na soustředění s malými zpěváčky z jejich sboru v nedalekém Radvanci. A jak si připomněl, signály, že se bude něco dít, už zaznamenal o pár dní dřív.
Bývalý ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec zažil první dny invaze na prázdninovém pobytu u babičky na Kuksu. I tohoto místa se invaze vojsk komunistických zemí v čele se Sovětským svazem do Československé republiky dotkla.
Na tragické momenty naší historie zavzpomínal také šéf projektu Centra urgentní medicíny v Liberci Petr Moos. Ten v roce 1968 studoval v Praze na ČVUT a s rodinou bydlel v Nymburce. Jak vyprávěl, první drama zažili piloti a zaměstnanci letiště Milovice-Mladá.
Podle historiků si okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem vyžádala od začátku invaze v srpnu 1968 do roku 1989 životy více než 400 našich občanů.
Související
-
Procházka historií: Liberec roku 1923
Jak vypadalo město pod Ještědem v roce 1923, tedy v době, kdy vznikal rozhlas? Seriál k příležitosti 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání.
-
Zašlá sláva LVT: Nedostupné zboží, estrády a hořký konec
K létu v Liberci patřily v minulosti Liberecké výstavní trhy. Navázaly na předválečné Reichenberge Messe. Ohlédnutí za fenoménem města pod Ještědem přináší Seriál týdne.
-
Konec 2. světové války na Liberecku
Zatímco celá Evropa i zámořští spojenci v květnu 1945 slavili konec války, obyvatelé Německa, ale i velké části Sudet, důvody k oslavám neměli.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.