Liebiegův palác v Liberci: Technický zázrak své doby
Liebiegův palác v Liberci je stavbou nejen honosnou, ale také technicky velmi zajímavou. Jeho technické a technologické pozoruhodnosti představuje Michael Dufek, ředitel Komunitního centra Kontakt.
Liebigův palác je už víc než 150 let ozdobou Liberce. Honosné sídlo si nechal postavit továrník Johann Liebieg mladší a největší zajímavostí je vlastně samotná stavba, jejíž součástí je o půl století starší původní vila.
I když byli Liebiegové povýšeni do šlechtického stavu, což dávali najevo honosnými vilami, zůstali milovníky techniky. A tak svůj tehdy nový dům nechal Johann Liebeig mladší vybavit technickými novinkami své doby, mezi které patřilo třeba etážové vytápění. Jeho zděný kotel je ve sklepě paláce.
Palác postavený v letech 1871 a 1872 byl i palácem s nejmodernější technikou své doby. Například koupelna, sama o sobě v té době nezvyklá, tak měla podlahové vytápění.
Liebiegův palác paří k významným památkám Liberce, honosí se i titulem památka roku a také stavba roku. A to díky nedávné rekonstrukci, při které se podařilo najít původní plynové rozvody. Trubky vedly do každého z pokojů, kde byly plynové lustry.
Poslední zastavení seriálu týdne nás zavede k potravinovému výtahu a třítunovému světlíku zimní zahrady.
Související
-
První auto v Textilaně a čerpací stojan v 8. březnu. Kořeny motorismu u nás byly zapuštěny v Liberci
Historii motorismu u nás mapuje publikace Auta & Architektura. S jejím autorem historikem Jaroslavem Zemanem se sešel redaktor Jaroslav Hoření.
-
V Liberci slavnostně otevřeli zrekonstruovaný Liebiegův palác. Bude v něm komunitní centrum
Stropní malby, skládací dřevěné okenice nebo světlík s vitráží. To jsou kousky historie, které návštěvníky opraveného Liebiegova paláce v Liberci vrátily do časů minulých.
-
Liebiegův palác: Atypická stavba s pohnutou historií
Stavba, která patří k Liberci stejně jako rodina, která stojí za její výstavbou. Liebiegův palác v centru města nyní prochází opravou, má se z něj stát komunitní centrum.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.