Ptačí zpěv a jak poznat pěvce

S probouzejícím se jarem jsou znovu čím dál víc slyšet také pěvci z ptačí říše. Skvěle jim rozumí člen České společnosti ornitologické Zdeněk Mrkáček, který v seriálu týdne odhalí některá jejich tajemství.

V seriálu týdne se věnujeme přírodě, která se s jarem probouzí. A to je nejen vidět, ale také slyšet, především díky pěvcům z ptačí říše.

Pokud nás ptačí zpěv nebudí v pět, když jsme chtěli spát do deseti, jsou to nádherné melodie. K odhalení kdo je vyluzuje, může napovědět směr, odkud je slyšíme.

Ornitolog Zdeněk Mrkáček posluchače také seznámí se zpěvem dvou hojně rozšířených pěvců. Kosa černého zná asi každý. Druhým pěvcem je špaček obecný, který se při zpěvu trošku naparuje a navíc je skvělým imitátorem.

Vydáme se také do lesa a dozvíme se, s jakými ptačími pěvci se setkáme právě tam.

V posledním dílu seriálu týdne uslyšíme slavíka, pěvce, kterého je naživo slyšet třeba na Turnovsku, a sýkoru koňadru, která je doma skoro ve všech zahradách a parcích.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.