Binar, Lukáš, Dostál, Hlubůček, Nádhera: Srpen ’68 očima pamětníků

Přistávající vojenská letadla a blížící se tanky. 21. srpna 1968 začala okupace Československa. Pamětníci srpnových událostí si dodnes do detailu pamatují vše, co se kolem nich dělo. Vzpomínají na to v Seriálu týdne Českého rozhlasu Liberec.

21. srpna 1968 vpadla do naší země vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. V Praze, Liberci, Jičíně a na dalších místech umírali lidé. Liberec zažil hned po Praze nejhorší drama. O život přišlo devět lidí. Jejich jména připomíná od roku 1990 památník přímo na zdi radnice. Zatímco v Liberci se odehrálo tragické drama s devíti oběťmi, sousední Jablonec nad Nisou naštěstí větší násilí nezažil.

Pamětníci těchto událostí si dodnes do detailu pamatují vše, co se kolem nich dělo. O tragických chvílích našeho národa vyprávěli redaktorce Ivaně Bernáthové.

Architekt Otakar Binar, který navrhl interiéry horského hotelu Ještěd, byl zrovna s Václavem Havlem, Janem Třískou a manžely Seifertovými v liberecké galerii.

Generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš tehdy jako 15letý gymnazista společně se spolužáky v srpnových dnech stávkoval.

Významný sochař a medailér Jiří Dostál, který žije a tvoři v Jablonci nad Nisou, se o invazi vojsk 21. srpna 1968 dozvěděl v zemi okupantů, v tehdejším Sovětském svazu.

V Liberci se před tamní radnicí odehrálo tragické drama s devíti oběťmi, sousední Jablonec nad Nisou naštěstí větší násilí nezažil. O vzpomínky se podělil 93letý sklář Jaroslav Hlubůček, který se až dvacet let po srpnových událostech, díky sametové revoluci v roce 1989, dočkal toho, aby mohl podnikat ve sklářství a bižuterii.

Liberečan Bohumil Nádhera tehdy učil na základní škole ve Stráži nad Nisou. Střelbu u liberecké radnice ani náraz sovětského tanku do podloubí na náměstí, která stála život devět lidí, neviděl. Jak ale zavzpomínal, byl 24. srpna 1968 na jejich pohřbu.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.