Binar, Lukáš, Dostál, Hlubůček, Nádhera: Srpen ’68 očima pamětníků
Přistávající vojenská letadla a blížící se tanky. 21. srpna 1968 začala okupace Československa. Pamětníci srpnových událostí si dodnes do detailu pamatují vše, co se kolem nich dělo. Vzpomínají na to v Seriálu týdne Českého rozhlasu Liberec.
21. srpna 1968 vpadla do naší země vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. V Praze, Liberci, Jičíně a na dalších místech umírali lidé. Liberec zažil hned po Praze nejhorší drama. O život přišlo devět lidí. Jejich jména připomíná od roku 1990 památník přímo na zdi radnice. Zatímco v Liberci se odehrálo tragické drama s devíti oběťmi, sousední Jablonec nad Nisou naštěstí větší násilí nezažil.
Pamětníci těchto událostí si dodnes do detailu pamatují vše, co se kolem nich dělo. O tragických chvílích našeho národa vyprávěli redaktorce Ivaně Bernáthové.
Architekt Otakar Binar, který navrhl interiéry horského hotelu Ještěd, byl zrovna s Václavem Havlem, Janem Třískou a manžely Seifertovými v liberecké galerii.
Generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš tehdy jako 15letý gymnazista společně se spolužáky v srpnových dnech stávkoval.
Významný sochař a medailér Jiří Dostál, který žije a tvoři v Jablonci nad Nisou, se o invazi vojsk 21. srpna 1968 dozvěděl v zemi okupantů, v tehdejším Sovětském svazu.
V Liberci se před tamní radnicí odehrálo tragické drama s devíti oběťmi, sousední Jablonec nad Nisou naštěstí větší násilí nezažil. O vzpomínky se podělil 93letý sklář Jaroslav Hlubůček, který se až dvacet let po srpnových událostech, díky sametové revoluci v roce 1989, dočkal toho, aby mohl podnikat ve sklářství a bižuterii.
Liberečan Bohumil Nádhera tehdy učil na základní škole ve Stráži nad Nisou. Střelbu u liberecké radnice ani náraz sovětského tanku do podloubí na náměstí, která stála život devět lidí, neviděl. Jak ale zavzpomínal, byl 24. srpna 1968 na jejich pohřbu.
Související
-
Srpen 1968 v ulicích Liberce. Archiv vystavil dosud neznámé fotografie
Liberecký archiv představil dosud neznámé snímky z okupace města vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Fotografie jsou součástí výstavy historických snímků Liberce.
-
Hvězdná hodina libereckého rozhlasu aneb Srpen 1968 pod Ještědem
Osud libereckého rozhlasu při okupaci v srpnu 1968 je v mnohém podobný jiným rozhlasovým studiím. A přesto je jiný. Vysílali z něj totiž Václav Havel a Jan Tříska.
-
FOTO: Prohlédněte si další snímky z 21. srpna 68 v Liberci
I padesát let po dramatických událostech z 21. srpna se objevují stále nové a nové snímky, které tehdy v ulicích mezi tanky lidé vyfotografovali.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.