Hříšný Jablonec: Historie bižuterního velkoměsta na přelomu 19. a 20. století
Šantány, varieté, slavná jména i první striptýz. A také milionáři, podvody či atentáty. To všechno byl Jablonec nad Nisou na přelomu 19. a 20. století. Jeho historii přibližuje historik Petr Nový z Muzea skla a bižuterie.
Čtěte také
Jablonec nad Nisou patřil od druhé poloviny 19. století k nejbohatším městům u nás. Z obyčejného městyse se po roce 1860 stal díky konjunktuře sklářského zboží centrem exportu. Jablonecká bižuterie se stala celosvětovým pojmem a město hostilo významné hosty.
Jak připomíná historik Petr Nový z jabloneckého Muzea skla a bižuterie, v roce 1911 v Jablonci bylo 116 hostinců a zároveň 5, 6 hotelů. V roce 1931 to bylo 12 hotelů. Například do hotelu Krone ve 30. letech 20. stoletá běžně jezdili zejména němečtí komici, sportovci, herci, i manžel Lídy Bárové. A v jabloneckém hotelu Praha se konal první striptýz v Československu.
Jablonec nad Nisou se díky exportu skla a bižuterie stal na konci 19. a začátku 20. století velkoměstem. Lidé na skleněném zboží přes noc bohatli a s tím se objevovaly i nekalé obchodní praktiky, nechyběli ani podvodníci a podvody.
A tam, kde jsou peníze, bývá i zločin, vraždy a loupeže. Nejen na počátku 90. let 20. století, ale i o zhruba sto let zpátky, v tehdy 40tisícovém Jablonci nad Nisou.
Noční podniky, vraždy, loupeže, a také atentáty. I to přinesla nebývalá prosperita Jablonce nad Nisou, kterou na výsluní dostala výroba a hlavně vývoz skleněné bižuterie.
Atentáty se na Jablonecku nevyhnuly ani obci Zásada, které se díky obrovskému bohatství přezdívalo Paříž severu. Před sto a více lety se to tam totiž doslova hemžilo milionáři.
Související
-
90letou radnicí města Jablonec nad Nisou
Zářijová Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem a Jaroslavem Hořením se odehrávají v prostorách jablonecké radnice, od jejíhož dokončení uplynulo v roce 2023 90 let.
-
Mnichovská dohoda. Kdo v Sudetech pomáhal rozbít republiku
Co podpisu Mnichovské dohody předcházelo a co přišlo bezprostředně po něm? A proč se k nacistům v Sudetech zpočátku hlásili i Židé? Odpovědi hledá Seriál týdne.
-
Zašlá sláva LVT: Nedostupné zboží, estrády a hořký konec
K létu v Liberci patřily v minulosti Liberecké výstavní trhy. Navázaly na předválečné Reichenberge Messe. Ohlédnutí za fenoménem města pod Ještědem přináší Seriál týdne.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.