S výživovou poradkyní Irenou Šedivou o stavebním materiálu pro zdravé tělo

Aby tělo i duše dobře fungovaly, je třeba o ně dobře pečovat. Kromě tolik důležitého pohybu by lidé měli dbát na přísun důležitých vitamínů a minerálů nejlépe v přírodní podobě. Jak se v nich vyznat, a kde je najdeme?

Čtěte také

„Vitamíny můžeme rozdělit na rozpustné v tucích, to jsou A, D, E, K a pak ty zbývající, tedy C a B-komplexová řada. A pokud budete konzumovat vitamíny A, D, E a K a nebudete mít v potravě aspoň trochu tuku, tak vitamíny vámi jen projdou. Ony potřebují být v tucích, ale zároveň se v tucích i kumulují. To znamená, že si můžeme udělat jejich zásobu, ale můžeme se jimi i předávkovat. Nebývá to časté, ale může se to stát,“ upřesnila na začátek Irena Šedivá.

Porcí ovoce a zeleniny je naše dlaň, a těchto porcí bychom si měli podle výživové dopřát pět denně.

Zlozvyky jako jsou přemíra alkoholu, kouření nebo přemíra stresu způsobují nedostatek vitamínu B, hořčíku, betakarotenu nebo fosforu. Pokud máme dobře zkombinovanou pestrou, barevnou, racionální stravu, žádné potravinové doplňky až na výjimky nepotřebujeme. Kdo by však měl potravinové doplňky vyhledat, jsou děti v pubertě, kojící matky, nebo ženy v menopauze.

Proč je dobré si na zeleninový salát nalít trochu oleje? Je možné se předávkovat vitamínem C? Jaká je doporučená denní dávka vitamínů a minerálů, a co to vlastně znamená? A proč není dobré z jídelníčku úplně odstranit přílohy? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.