Původně sklář, většinou rozhlasák a… také výtvarník. Alter ego Tomáše Mařase

13. listopad 2022

Ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje je k vidění výstava obrazů, keramiky i návrhů užitkového skla Tomáše Mařase. Ano, našeho rozhlasového kolegy, který obvykle sám výtvarníky na vernisážích nebo v jejich ateliérech zpovídá.

Redaktor Tomáš Mařas vystavuje svá díla

Autorem výstavy Alter ego, která je do konce listopadu 2022 k vidění v budově krajského úřadu v Liberci, je člověk, od kterého byste to možná nečekali. Redaktor Českého rozhlasu Tomáš Mařas ve svých výtvarných dílech reflektuje současné dění i téma ochrany přírody, s oblibou kombinuje lidská i zvířecí těla s technikou, a experimentuje s tvarem a barvou. Nejčastěji nahlíží do temnějších zákoutí lidské povahy a duše.

„Jsem celoživotní pesimista, a když jste pesimista, můžou vás věci jen překvapit,“ směje se Tomáš Mařas. „Nemyslím si, že je všechno temné, ty věci environmentálního rázu, to je spíš takové varování, kam se můžeme dostat…“ zamýšlí se.

„Ke mně ty náměty chodí jako sny, někdy opravdu před spaním, mám u postele blok, kam si náměty píšu, nebo rovnou skicnu,“ prozrazuje svou inspiraci.

Postřehy z vernisáže výstavy natočila redaktorka Ivana Bernáthová, poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související