Vzpomínání na Miloše Zapletala: Kdyby žil v Praze, dostal by se do čítanek, myslí si znalec knih Martin Fryč

19. květen 2025

V úctyhodném věku 95 let 8. května 2025 zemřel Zet, skaut a spisovatel Miloš Zapletal, který žil a tvořil v Liberci. Jak jsou jeho knihy spjaté s naším regionem, se Tomáš Beneš zeptal znalce literatury Martina Fryče.

Spisovatel, sběratel, skaut, editor, překladatel a popularizátor her Miloš Zapletal se narodil v Prostějově, vyrůstal v Pardubicích a na konci 50. let 20. století se přestěhoval do Liberce. A právě tam se odehrávají některé jeho knihy.

„Miloš Zapletal je většinu života Liberečan. Z jeho díla to poznáte částečně. Jeho krásné vodácké knížky se odehrávají v Pardubicích, respektive kolem přehrady Seč v Železných horách. Ale brzo se jeho dílo překlápí směrem pod Ještěd, jak o tom mluví knížky Stezka odvahy, nebo Cvoci, nebo Soví jeskyně, ve které začíná putování téhle malé výpravy na Ještědu,“ přiblížil Martin Fryč.

„Kdybych skočil do života Miloše Zapletala, tak krásně v knížce ‚Zet. Pět životů: Miloš Zapletal‘ vzpomíná jeho dcera, jak chodili přes celé město, protože přece správný táborník nebude jezdit tramvají, prostě se na nádraží půjde pěšky, což ji dost otravovalo jako dítě. Vzpomíná na tátu, jak chodili na nádraží pěšky a chodili na návštěvu k Miloslavu Nevrlému, jak u Nevrlých měli televizi, ale oni neměli. Takže vždycky na Vánoce viděla jenom druhou půlku Pyšné princezny,“ prozrazuje Martin Fryč část obsahu sborníku, který vznikl u příležitosti spisovatelových narozenin.

„Můžeme si zaspekulovat, jaké by to bylo, kdyby žil v Praze. Miloše Zapletala znají tisíce, desetitisíce čtenářů, skautů, táborníků, Liberečanů. Kdyby žil v Praze, možná by se dostal do čítanek a povědomí víc,“ zamýšlí se znalec literatury.

Miloš Zapletal byl považován za pokračovatele Jaroslava Foglara, s nímž také spolupracoval a působil jako editor jeho kronikových knih. „Je to logické, protože oni se znali, přátelili. To, že Foglar je v Čechách pořád Foglarem, na tom má Miloš Zapletal velikou zásluhu. Samozřejmě nejenom on, ale právě třeba ty vydané kroniky,“ souhlasí Martin Fryč.

„Miloš Zapletal je vynikající spisovatel, přál bych si, aby nás provázel 21. stoletím. Je to člověk nesmírně skromný, nesmírně aktivní a v jeho knížkách najdete spoustu pohledů, jak se dívat na svět a jak být spokojení,“ dodává na závěr.

Jak Martin Fryč srovnává Miloše Zapletala s Jaroslavem Foglarem? Jak vzpomíná na osobní setkání se spisovatelem? Poslechněte si vzpomínkový rozhovor.

autoři: Tomáš Beneš , reČRoL
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.