Bažant podle Anuše Kejřové

Kuchařské knihy v dobách před sto lety obsahovaly nejen postupy přípravy pokrmů, ale také získávání surovin. A to nejen těch zemědělských. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření z knihy Anuše Kejřové přidají recept na bažanta.

Recept uvádíme v původním znění, jak ho zaznamenala dobová kuchařka:

Čistě vypraný vykuchaný bažant se hustěji slaninou protýká; zevně i uvnitř osolí a dá se na lžíci másla na rendlík pod poklici dusiti, občas se obrátí a malounko polévkou podlije. Měkký vyndá se na nízký pekáč a nechá se za stálého polévání máslem při prudkém ohni do růžova upéci.

Pak se na čtvrtky rozseká, dá na mísu, a omáčkou podlije. Kolem něho dává se dušená rýže vytlačená v podobě mušlí nebo košíčků, nebo pouze brambory. Zdobí se křenovými růžičkami, jakož i růžemi z červené řepy upravenými, které na špejle napíchneme a do bažanta vpichujeme, a pak snítkami zelené petrželky pohodíme.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.