Za co si v roce 2021 v Libereckém kraji připlatíme a co bude levnější?

31. prosinec 2020 08:45

Už v listopadu 2020 zdražilo krajské město parkování, cena se podle typů zóny zvedla o 5 až 10 korun na hodinu. Od Nového roku zdraží o pětinu jednorázové jízdenky v MHD z 20 na 24 korun. Radnice původně zvýšila více než dvojnásobně na 40 korun i poplatek z ubytování, nakonec ale zastupitelstvo své rozhodnutí změnilo a poplatek zůstal na 19 korunách.

Čtěte také

Zdražení čeká také cestující v regionální dopravě. „Nebude to od ledna, ale zřejmě od 1. dubna, o výši zdražení ještě diskutujeme. Chceme ještě víc rozevřít nůžky mezi bezhotovostními platbami a těmi hotovostními," řekl České tiskové kanceláři náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Zdražení může být podle něj o 15, ale také až o 25 procent. Už dnes jsou bezhotovostní platby výhodnější, třeba na lince z Liberce do Jablonce dá cestující za jízdenku 30 korun, pokud ale platí krajskou kartou, tak jen 26 korun a ještě levnější je předplatné. Naposled kraj zvedal ceny v listopadu 2019.

Ušetřit by lidé měli naopak na elektřině a plynu, nepřiplatí si ani za teplo. Například Teplárna Liberec teplo nezdraží, domácnosti s pětiletými smlouvami zaplatí stejně jako v roce 2020 za gigajoule 646 korun. Bez věrnostní smlouvy je cena za gigajoule o 110 korun vyšší. Stejně jako v roce 2020 budou za teplo platit i odběratelé zásobovaní Jabloneckou energetickou nebo Českolipskou teplárenskou, mírné zlevnění čeká odběratele napojené na centrální vytápění v Turnově na Semilsku.

Čtěte také

Naopak víc budou lidé platit za vodu. Severočeská vodárenská, která zásobuje většinu Libereckého kraje, zdraží od ledna o 5,9 procenta. Za metr krychlový zaplatí odběratelé včetně DPH 104,77 koruny, to je téměř o šest korun víc než v roce 2020. Čtyřčlenná rodina tak zaplatí zhruba o 500 až 600 korun za vodu víc. Vodné a stočné na severu Čech patří dlouhodobě k nejdražším v České republice.

Rok 2021 bude dražší i pro obyvatele, návštěvníky a vlastníky nemovitostí v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Semilsku. Radnice na dvojnásobek zvýšila daň z nemovitosti a poplatek z pobytu zvedla z 21 na 30 korun za noc. O pět korun méně budou platit hosté v nedaleké Rokytnici nad Jizerou. Už v červnu 2020 zvýšil Harrachov poplatky za odpad z původních 600 korun na 900. Trvale hlášení obyvatelé měli slevu 400 korun, v minulosti byli od této platby zcela osvobozeni. „Ministerstvu vnitra se to ale nelíbilo," řekl starosta Jaroslav Čech (ANO). Radnice tak musela vyhlášku přepracovat, ve městě bude jednotný poplatek za odpad 650 korun.

autor: reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související