Spisovatel, sklář, vědec, loutkář, herec. Setkání s osobnostmi Libereckého kraje

31. prosinec 2021

Se sklem dobývají svět, vymýšlí chytré textilie, které pomáhají zachraňovat lidské životy, jejich literární schopnosti, herecké a výtvarné umění obdivují tisíce lidí a spojuje je kraj pod Ještědem, kde se narodili, nebo žijí.

Miloslav Nevrlý převzal ocenění za mimořádný přínos v oblasti literatury

Miloslav Nevrlý, přezdívkou Náčelník, je zoolog, spisovatel, skaut a milovník přírody. A málokdo si nevzpomene, že je autorem legendární Knihy o Jizerských horách, která se brzy dočká už svého pátého vydání. Miloslav Nevrlý je ale také znalec netopýrů, českých a slovenských národních parků, i rumunských hor.

V Železném Brodě pod rukama šikovných brusičů vznikají z křišťálu doslova umělecká díla. Není tedy divu, že si broušené vázy, mísy a sklenice objednávají císařské dvory i prezidenti z celého světa.

Brusičská dynastie Ševčíků: Zleva Vojtěch, Ladislav junior, Ladislav a Jitka

Sklář, který se stal legendou českého brusičského řemesla, Ladislav Ševčík provozuje spolu se svou manželkou Jitkou a dvěma syny, Vojtěchem a Ladislavem, v Železném Brodě brusičskou manufakturu. Jejich do detailů ručně vybroušené křišťálové vázy, mísy a sklenice doslova ohromují svět. Objednal si je i japonský císařský dvůr a jiné panovnické rody včetně prezidentů.

Loutkář Jiří Janáček

Setkal se s tvůrcem Spejbla a Hurvínka Josefem Skupou a dalšími loutkoherci, pořádal literární večery se slavnými spisovateli a básníky a sám napsal několik zajímavých publikací, například o historii libereckého divadla. Čtyřiadevadesátiletý pedagog, literární vědec, publicista, loutkář a divadelník Jiří Janáček hrál u ochotníků už od dětství. A bavilo ho také loutkářství.

Profesor Technické univerzity v Liberci Luboš Hes se věnuje chytrým textiliím, díky kterým hasičské obleky lépe odolávají vysokým teplotám a vlhkosti. Podle jeho pětašedesáti patentů odborníci z celého světa zkonstruovali na 150 moderních přístrojů, které chytré textilie vyrábějí.

Václav Helšus

Hrál v dnes už kultovních filmech známé režisérky Věry Chytilové Panelstory nebo Kalamita. Patřil k hereckým jedničkám liberecké a později pražské Ypsilonky, zná ho Národní divadlo, ústecké Činoherní studio a v posledních několika desetiletích hlavně Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Herec Václav Helšus získal za svou hereckou činnost Poctu hejtmana Libereckého kraje. A kolegyni Ivaně Bernáthové prozradil i humornou příhodou z natáčení filmu Kalamita.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.