Svatováclavská koruna jako symbol české státnosti. Jakou má symboliku a co v ní lze najít

28. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kopie Svatováclavské koruny od zlatníka Jiřího Urbana

Den české státnosti, 28. září, připomíná svatého Václava, přemyslovského knížete a patrona českého národa. K němu také neodmyslitelně patří svatováclavské koruna. Redaktorka Ivana Bernáthová se vypravila do Turnova, za šperkařem Jiřím Urbanem, který vytvořil několik kopií vzácné koruny.

Připomínáme si státní svátek, který připadá na den zavraždění patrona českého národa, přemyslovského knížete Václava, ke kterému pravděpodobně došlo v roce 935 za účasti jeho bratra Boleslava.

Zlatník Jiří Urban je autorem několika kopií vzácné koruny

Svatému Václavovi je také zasvěcená nejstarší a nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů, Svatováclavská koruna. Její originál je v kapli svatovítské katedrály v Praze. Existuje ale také řada kopií koruny, které zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban. Jednu z nich si mohla v jeho ateliéru prohlédnout redaktorka Ivana Bernáthová.

Z čeho jsou kameny na kopii Svatováclavské koruny? Kolik kopií koruny Jiří Urban vyrobil a kde jsou? Jakou symboliku má královská koruna česká? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová