Depozitář Severočeského muzea ukrývá takzvaný Mayský kodex. Na jeho pravosti se ale odborníci neshodnou
Severočeské muzeum v Liberci skrývá v depozitáři nespočet zajímavých a unikátních exponátů. Některé z nich svá tajemství stále střeží. Mezi takové patří i takzvaný Mayský kodex.
Ve 20. letech 20. století kodex jabloneckému muzeu daroval obchodní zástupce bižuterní firmy Emil Heinze, který ho prý objevil v Mexiku. Do depozitu libereckého muzea se kodex dostal v roce 1954, kdy byla zrušena část jabloneckého muzea. O moc víc se o původu artefaktu pokrytém mayskými kresbami zatím neví. Není ani jasné, jestli je pravý.
„Kodex je sám o sobě dlouhý skoro tři metry, když se rozloží. Je rozdělen na osmnáct destiček, které jsou složeny do leporela. Jsou to vlákna agáve, která jsou potažená vápennou omítkou, a na tom je teprve provedena ta malba,“ popsala objekt kurátorka libereckých sbírek etnografie Jana Stěhulková.
Podle jedné z hypotéz se jedná falzum z přelomu 19. a 20. století, mayské kresby jsou na něm totiž údajně rozmístěny nesmyslně. Dánský archeolog Franz Blom připisuje autorství známému rytci a falzifikátorovi Genaru Lopezovi, který se pravděpodobně inspiroval drážďanským a madridským kodexem. Kromě těchto dvou odborníci uznávají jako pravý mayský kodex ještě pařížský.
„Ale třeba badatelé bratři Böhmové se domnívají, že kodex je původně z poloviny 15. století, protože se jim podařilo na jeho části najít a rozluštit řady mayských dat, která jsou jedinečná a správná. Jsou to ale jen zlomky. Pravděpodobně ten kodex nebyl zajímavý, protože obsahoval jen ta data, tak v pozdější době části toho kodexu falzifikátor přemazal a doplnil zajímavějšími kresbami,“ nastínila další z hypotéz o původu kodexu Jana Stěhulková. Artefakt čeká v následujících letech podrobný výzkum, který by mohl otázku jeho původu vyřešit.
Související
-
Severočeské muzeum má zpět část historických negativů z archivu vratislavického továrníka Ginzkeye
Vrátit původní podobu víc než třem desítkám skleněných negativů nebylo pro odborníky jednoduché. Většina z nich byla zaprášená, špinavá a některé dokonce rozbité.
-
Přetrvá Jizerskohorské muzeum? Koronakrize poznamenala i technické skvosty
Na samé hranici krachu se ocitlo Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce na Frýdlantsku.
-
Technické muzeum v Liberci se zvedá z popela. Připravilo výstavu rádií a staví dopravní hřiště
Pravidelně obměňované výstavy libereckých fotografů i nové dopravní hřiště pro nejmenší děti. To jsou některé z novinek Technického muzea v Liberci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.