Depozitář Severočeského muzea ukrývá takzvaný Mayský kodex. Na jeho pravosti se ale odborníci neshodnou
Severočeské muzeum v Liberci skrývá v depozitáři nespočet zajímavých a unikátních exponátů. Některé z nich svá tajemství stále střeží. Mezi takové patří i takzvaný Mayský kodex.
Ve 20. letech 20. století kodex jabloneckému muzeu daroval obchodní zástupce bižuterní firmy Emil Heinze, který ho prý objevil v Mexiku. Do depozitu libereckého muzea se kodex dostal v roce 1954, kdy byla zrušena část jabloneckého muzea. O moc víc se o původu artefaktu pokrytém mayskými kresbami zatím neví. Není ani jasné, jestli je pravý.
„Kodex je sám o sobě dlouhý skoro tři metry, když se rozloží. Je rozdělen na osmnáct destiček, které jsou složeny do leporela. Jsou to vlákna agáve, která jsou potažená vápennou omítkou, a na tom je teprve provedena ta malba,“ popsala objekt kurátorka libereckých sbírek etnografie Jana Stěhulková.
Podle jedné z hypotéz se jedná falzum z přelomu 19. a 20. století, mayské kresby jsou na něm totiž údajně rozmístěny nesmyslně. Dánský archeolog Franz Blom připisuje autorství známému rytci a falzifikátorovi Genaru Lopezovi, který se pravděpodobně inspiroval drážďanským a madridským kodexem. Kromě těchto dvou odborníci uznávají jako pravý mayský kodex ještě pařížský.
„Ale třeba badatelé bratři Böhmové se domnívají, že kodex je původně z poloviny 15. století, protože se jim podařilo na jeho části najít a rozluštit řady mayských dat, která jsou jedinečná a správná. Jsou to ale jen zlomky. Pravděpodobně ten kodex nebyl zajímavý, protože obsahoval jen ta data, tak v pozdější době části toho kodexu falzifikátor přemazal a doplnil zajímavějšími kresbami,“ nastínila další z hypotéz o původu kodexu Jana Stěhulková. Artefakt čeká v následujících letech podrobný výzkum, který by mohl otázku jeho původu vyřešit.
Související
-
Severočeské muzeum má zpět část historických negativů z archivu vratislavického továrníka Ginzkeye
Vrátit původní podobu víc než třem desítkám skleněných negativů nebylo pro odborníky jednoduché. Většina z nich byla zaprášená, špinavá a některé dokonce rozbité.
-
Přetrvá Jizerskohorské muzeum? Koronakrize poznamenala i technické skvosty
Na samé hranici krachu se ocitlo Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce na Frýdlantsku.
-
Technické muzeum v Liberci se zvedá z popela. Připravilo výstavu rádií a staví dopravní hřiště
Pravidelně obměňované výstavy libereckých fotografů i nové dopravní hřiště pro nejmenší děti. To jsou některé z novinek Technického muzea v Liberci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...