Velikonoční tradice den po dni. Vyzkoušíte některé z nich?
Květnou nedělí začal Pašijový nebo také svatý týden a tak si budeme v seriálu týdne připomínat pohanské i křesťanské velikonoční tradice. Připravili ho Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
Nové léto, tak se ve vesnickém prostředí říkalo velikonočnímu období. Času, kdy se mísily oslavy obnovy života a Zmrtvýchvstání Krista. Probíhající Pašijový týden byl pro naše předky spojený s řadou magických úkonů. Velkou roli v nich hráli hlavně voda a oheň.
Čtěte také
Budeme se věnovat i významným dnům Pašijového týdne, prozradíme, kdy se stal Zelený čtvrtek významným dnem Pašijového týdne, proč se chleba s medem házel do studny a proč utichají zvony. Připomeneme i tradice Velkého pátku, Bílé soboty a Božího hodu velikonočního, které jsou významnými dny jak křesťanského, tak i pohanského kalendáře. Seriál týdne uzavře nejznámější lidová tradice spojená s Velikonocemi, pomlázka. Ta totiž nebývala spojená jen se šleháním děvčat…
Související
-
KVÍZ: Co všechno víte o Velikonocích?
Pro někoho svátky jara, pro křesťany po Vánocích druhé nejvýznamnější svátky v roce. Ale co všechno víte o Velikonocích a tradicích, které jsou s nimi spjaty? Otestujte se.
-
Místo zvonů a zvonků v kostelích zabírají o Velikonocích řehtačky a klapačky
Dřevěné nástroje ale nejsou jen hračkami, jak to zná většina z nás. Poslouží i v kostelích, jejichž návštěva bývala s Velikonoci spjata.
-
Kdy upéct beránka? Připomeňte si velikonoční zvyky
Připomeňte si pašijový týden den po dni a zvyky s nimi spojené. Všechno začíná Modrým pondělím. Nebo Žlutým?
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka