Velikonoční tradice den po dni. Vyzkoušíte některé z nich?

5. duben 2023, aktualizováno

Květnou nedělí začal Pašijový nebo také svatý týden a tak si budeme v seriálu týdne připomínat pohanské i křesťanské velikonoční tradice. Připravili ho Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Nové léto, tak se ve vesnickém prostředí říkalo velikonočnímu období. Času, kdy se mísily oslavy obnovy života a Zmrtvýchvstání Krista. Probíhající Pašijový týden byl pro naše předky spojený s řadou magických úkonů. Velkou roli v nich hráli hlavně voda a oheň.

Čtěte také

Budeme se věnovat i významným dnům Pašijového týdne, prozradíme, kdy se stal Zelený čtvrtek významným dnem Pašijového týdne, proč se chleba s medem házel do studny a proč utichají zvony. Připomeneme i tradice Velkého pátku, Bílé soboty a Božího hodu velikonočního, které jsou významnými dny jak křesťanského, tak i pohanského kalendáře. Seriál týdne uzavře nejznámější lidová tradice spojená s Velikonocemi, pomlázka. Ta totiž nebývala spojená jen se šleháním děvčat…

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.