Vědec z Liberce objevil o Vánocích novou kometu
Vánoční večer přinesl Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd víc překvapení, než si dokázal představit. Po rozbalení dárků usedl jako každý večer ve svém libereckém bytě k počítači, kterým ovládá teleskop na observatoři v Argentině. O půlnoci zaregistroval objekt, který je nejnověji objevenou kometou.
K prozkoumávání oblohy nad západním obzorem používá Mašek teleskop FRAM umístěný na Observatoři Pierra Augera v Argentině. Na rozdíl od velkých teleskopů, se tento, který Mašek ovládá dálkově z Liberce, zaměřuje na pás oblohy nevysoko nad obzorem. „Tam je oblast, kterou běžně nesledují velké teleskopické přehlídky, takže byla větší šance k objevu malým teleskopem, kterým operujeme my,“ vysvětlil Mašek z AV ČR v Praze pro server Astro novinky.
Sérii snímků, které z noci na 25. prosince, pořídil, následně nechal analyzovat speciálním programem Tycho-Tracker, který i přes malou jasnou dokáže z pohybů objektů odhalit planetky a komety. Přesto si nebyl jistý, co přesně objevil. Zaměřil se na objekt proto i následující noc a létající těleso našel i tentokrát. Jistotu mu dalo i třetí pozorování, tentokrát z teleskopu v Chile.
„I v takto malém objektivu bylo těleso bezpečně viditelné. To už jsem si byl jist natolik, že jsem poslal své pozorování do Minor Planet Center,“ tedy centra na sběr dat o pozorování vesmírných těles, řekl Akademii věd. Následně pohyb komety potvrdily další stanice v Chile a Austrálii. Video zachycující pohyb komety pořídil dánský dalekohled v Chile.
Kometa dostala dočasný název MAS0019. O jejím jménu rozhodne Mezinárodní astronomická unie a je zvykem, že ho uděluje podle jména objevitele. Dojít by k tomu mělo v nadcházejících dnech.
Nález komety je velkým úspěchem i pro Česko. Jde teprve o šestou kometu, kterou za posledních 50 let objevili českoslovenští vědci. V historii samostatného Česka je Mašek teprve druhým objevitelem – předchozí kometu objevil před 24 lety Miloš Tichý. Martin Mašek má ale i dvě prvenství – je prvním Čechem, který našel kometu z jižní polokoule, a také prvním objevitelem, který nebyl fyzicky přítomný v observatoři.
Maškova kometa se nyní vzdaluje od Země, není tedy viditelná očima ani středně velkými dalekohledy. K jižní polokouli se zase přiblíží v polovině ledna, nad naším obzorem proletí na přelomu února a března.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vodní dílo Nové Heřminovy není samospásné. Musí ho doprovázet i další díla, popisuje ministr Výborný
-
Mentalita Romů se od 13. století nezměnila, řekla místostarostka. ‚Šíření předsudků,‘ zní z rady vlády
-
ONLINE: ‚Ruský Google‘ musí schovat údaje o rafinerii, nařídil moskevský soud. Několikrát ji napadly drony
-
Režisér Robert Eggers nadzvedl víko rakve Nosferatu, aby vypustil upíří fascinaci znovu do světa