Chodí farář Michal Podzimek o velikonočním pondělí s pomlázkou?
V dalším díle pořadu O čem se mluví se Jana Švecová věnovala křesťanské podstatě Velikonoc. Jako hosta si pozvala faráře vratislavické farnosti a vysokoškolského učitele z katedry historie na Technické univerzitě v Liberci Michala Podzimka.
Na otázku - Co znamená Velký pátek pro lidi vyznávající principy křesťanské, západní víry? - Michal Podzimek odpověděl: „Velký pátek byl od nepaměti vzpomínkou na nějakou existenciální oběť jistého Žida, kterého potom křesťané začali považovat za božího syna. Dokonce pak od osmého století se podle něho počítá i letopočet. Je to vlastně svátek nás všech. Den takového uvědomění si něčeho závažného. Je to spojené i s určitým postem, že se člověk začne víc soustředit právě na duchovní kořeny než na nějakou veselici. Ta je odsunuta do neděle, pondělí. Velký pátek je tedy určujícím dnem pro celou naši západní kulturu.“
Duchovní a učitel Michal Podzimek v rozhovoru odpověděl například i na otázky: Proč je zbytečné oddělovat lidové zvyky od křesťanské podstaty velikonočních svátků? Anebo Proč farář běhá s pomlázkou a v čem jsou Velikonoce a jejich poselství důležité pro současného člověka?
Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Kříž na Skalce u Nového Boru oslavuje Velikonoce
Kříž na vrcholu Skalky jako symbol Velikonoc svítí nad Novým Borem a připomíná nejvýznamnější církevní svátky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.