Ve frýdlantské škole se budoucí mechanici učí poškozené díly vozů opravit, ne jen vyměňovat
Se zájmem o učňovské obory to prý letos vypadá lépe než v minulých letech. Redaktor Jaroslav Hoření se vypravil přesvědčit se do Frýdlantu na jednu ze škol v našem kraji, která poskytuje učňovské i maturitní obory.
Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant nabízí třiadvacet studijních oborů. Kromě oborů maturitních to jsou i obory učňovské kategorie H i kategorie E. Mezi ty patří obor Strojírenské práce – Technické služby v autoservisu.
„Je to učební obor pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. To jsou žáci, kteří v podstatě vychází z 8. třídy,“ popsal obor Zdeněk Čumpl, mistr odborného výcviku. Učni se v oboru učí například vyměnit olej, uklidit auto, provést geometrii vozu i pneuservis, tedy prakticky to, co funguje v autoservisech. Projdou i svářecím kurzem, takže mohou poškozené díly auta opravit, ne jen vyměnit. A protože sami učni měli zájem o to zkusit si opravit babetu, škola ji sehnala a v dílnách na ní pracují.
Jak školu vidí sami učni a vydělají si nějaké peníze? Komu všemu ve škole servisují auta? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Hrozí zánik řemesla? Ubývá řezníků a uzenářů
Sehnat řezníka může být za několik let velký problém. V Česku jich chybí zhruba 5 000. Školu ve Frýdlantu, která obor řezník-uzenář nabízí, letos dokončí jen 5 studentů.
-
Na frýdlantské hospodářské škole zahájili výuku prací. Studenti sklidili chmel, bude z něj pivo
Holínky na nohách, rukavice, zahradnické nůžky a věrtele. S tímto vybavením zahájili studenti Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu školní rok.
-
Světlá budoucnost řemesel? Míst v učňovských oborech je dost
V seriálu týdne zavítala jeho autorka Ivana Bernáthová na Střední školu v Semilech, aby zjistila, jak je to s budoucností řemesel u nás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.