Kolik vážily lyže v 70. letech? Můžou si je potěžkat návštěvníci harrachovského Ski Musea
Sto dvacet centimetrů vysoký křišťálový pohár určený pro vítěze, který vyráběli harrachovští brusiči, je nejvýznamnější z vystavovaných exponátů Ski Musea Harrachov.
Expozice by se dala velmi stručně charakterizovat jako - od minulého století po devadesátá léta. U zrodu Ski Musea stál Josef Slavík, který jej v roce 2017 zakládal se svým bratrem Stanislavem.
Když sejdeme do nejnižšího patra, vidíme, jak se lyže vyráběly. „Z jasanového dřeva, ručně, máme tady různé sponky, kopyta, ohýbačky, do kterých se lyže upínaly,“ popisuje výrobu nejstarších lyží spoluzakladatel harrachovského Ski Musea Josef Slavík.
„V suterénu je expozice skokanských lyží a výběr běžeckých lyží od původních dřevěných až po moderní. Celkově tady máme přes čtyři sta párů lyží z celého světa, napříč historií výroby lyží,“ říká Josef Slavík a vyjmenovává slavné a úspěšné lyžaře.
Návštěvníci Ski Musea si můžou potěžkat, kolik vážily skokanské lyže v sedmdesátých letech. A porovnat je s váhou moderních lyží. Kuriózní jsou například historický kočárek na lyžích, sáňky pro dvojčata nebo dřevěné sáňky s volantem. „To vlastně byly první skiboby,“ ukazuje Josef Slavík.
Za slavnými jmény lyžařských sportů a kuriozitami zamířila reportérka Jana Švecová. Poslechněte si reportáž.
Související
-
Stavební úřad bude posuzovat, jestli nový zasněžovací systém v Harrachově není černá stavba
Nová zasněžovací technologie na sjezdovkách v Harrachově je podle Správy Krkonošského národního parku černou stavbou. Vedení skiareálu a vedení města s tím nesouhlasí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.