Archivy jsou bezedná studna, hodně ozřejmí i příběhy lidí, říká autor nové knihy o Jilemnici historik Jan Luštinec

Největší audioportál na českém internetu

Jan Luštinec s knihou Jilemnice – Historická zastavení | Foto: Jaroslav Hoření, Český rozhlas

S historikem Janem Luštincem jeho novou knížkou listoval redaktor Jaroslav Hoření

Historické město roku Libereckého kraje Jilemnice letos oslaví 675 let od první písemné sbírky a při této příležitosti se zrodila kniha Jilemnice – Historická zastavení. Jejím autorem je historik Jan Luštinec.

675 let, tak hluboko do historie prokazatelně sahá historie města Jilemnice. A nejen historická zastavení od první písemné zmínky z roku 1350 zachycuje nové vydání knihy o Jilemnici, kterou sepsal emeritní ředitel jilemnického muzea a historik Jan Luštinec.

Jde o druhé vydání knihy, to první vyšlo v roce 2000. „První vydání bylo mnohem útlejší a mnohem skromnější, a jak to bývá, tenkrát to bylo vázáno tím, že na to přišly peníze, takže to vzniklo pod příšerným tlakem, to ‚příšerné‘ tam zdůrazňuju, časovým, takže samozřejmě bylo potřeba se k tomu vrátit,“ vysvětluje Jan Luštinec.

Po 25 letech je v knize spousta nových věcí, proběhla archeologických výzkumů a dokumenty se objevují stále. „Hlavně archivy vydaly velká svědectví, archivy jsou bezedná studna, kde člověk může pořád hledat a pořád nachází,“ potvrzuje historik.

Kniha má téměř 500 stran uspořádaných do několika kapitol. Začíná historií města, první písemnou zmínkou z roku 1350. Jedna z kapitol je věnovaná rodu Harrachů. „Bez nich by Jilemnice vypadala jinak, než vypadá, a to není vůbec žádná nadsázka. Harachové patří do mozaiky zdejších dějin,“ zdůrazňuje Jan Luštinec.

V knize mají své místo i turistika, lyžování, ale také hudba a divadlo. Není to ale jen soubor historických událostí, své místo tam mají i příběhy.

„Ono nezáleží jen na tom, co najdeme v archivních materiálech, nás musí také zajímat, jak to lidé tenkrát vnímali a jak tu dobu prožívali. Proto jsem tam zařadil řadu příběhů, které toto ozřejmují. Když se podíváme na zdejší sousedský život, je to často velice zajímavé i poučné,“ vysvětluje autor druhého rozšířeného vydání knihy Jilemnice – Historická zastavení, historik Jan Luštinec.

Jaká kapitola v knize je nejdelší? Kteří slavní rodáci z Jilemnice pocházejí? A jak s Jilemnicí souvisí rod Haranta z Polžic a Bezdružic? Poslechněte si rozhovor.

Související