Archivy jsou bezedná studna, hodně ozřejmí i příběhy lidí, říká autor nové knihy o Jilemnici historik Jan Luštinec

S historikem Janem Luštincem jeho novou knížkou listoval redaktor Jaroslav Hoření
Historické město roku Libereckého kraje Jilemnice letos oslaví 675 let od první písemné sbírky a při této příležitosti se zrodila kniha Jilemnice – Historická zastavení. Jejím autorem je historik Jan Luštinec.
675 let, tak hluboko do historie prokazatelně sahá historie města Jilemnice. A nejen historická zastavení od první písemné zmínky z roku 1350 zachycuje nové vydání knihy o Jilemnici, kterou sepsal emeritní ředitel jilemnického muzea a historik Jan Luštinec.
Jde o druhé vydání knihy, to první vyšlo v roce 2000. „První vydání bylo mnohem útlejší a mnohem skromnější, a jak to bývá, tenkrát to bylo vázáno tím, že na to přišly peníze, takže to vzniklo pod příšerným tlakem, to ‚příšerné‘ tam zdůrazňuju, časovým, takže samozřejmě bylo potřeba se k tomu vrátit,“ vysvětluje Jan Luštinec.
Po 25 letech je v knize spousta nových věcí, proběhla archeologických výzkumů a dokumenty se objevují stále. „Hlavně archivy vydaly velká svědectví, archivy jsou bezedná studna, kde člověk může pořád hledat a pořád nachází,“ potvrzuje historik.
Kniha má téměř 500 stran uspořádaných do několika kapitol. Začíná historií města, první písemnou zmínkou z roku 1350. Jedna z kapitol je věnovaná rodu Harrachů. „Bez nich by Jilemnice vypadala jinak, než vypadá, a to není vůbec žádná nadsázka. Harachové patří do mozaiky zdejších dějin,“ zdůrazňuje Jan Luštinec.
V knize mají své místo i turistika, lyžování, ale také hudba a divadlo. Není to ale jen soubor historických událostí, své místo tam mají i příběhy.
„Ono nezáleží jen na tom, co najdeme v archivních materiálech, nás musí také zajímat, jak to lidé tenkrát vnímali a jak tu dobu prožívali. Proto jsem tam zařadil řadu příběhů, které toto ozřejmují. Když se podíváme na zdejší sousedský život, je to často velice zajímavé i poučné,“ vysvětluje autor druhého rozšířeného vydání knihy Jilemnice – Historická zastavení, historik Jan Luštinec.
Jaká kapitola v knize je nejdelší? Kteří slavní rodáci z Jilemnice pocházejí? A jak s Jilemnicí souvisí rod Haranta z Polžic a Bezdružic? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
V kraji je Historickým městem roku 2024 Jilemnice, postupuje do celostátního kola
Město Jilemnice už jednou titul Historické město České republiky získalo, v roce 2012. Teď se pokusí o navrácení titulu.
-
Jilemnické opakovačky aspirují na rekord jako nejčastěji bijící ručně natahované věžní hodiny
Už 170 let zní Jilemnicí denně 1020 úderů na tři cimbály jilemnických věžních hodin. Původní hodinový stroj nechal purkmistr Jerie doplnit unikátním odbíjecím strojem.
-
Z branky jsem sledoval, jak posunují, lokomotiva jezdila až k naší zahradě, vzpomíná Jan Luštinec
Emeritní ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec s kolektivem dokončil knížku o lokálce Martinice – Jilemnice – Rokytnice. Čtenáři se dozví i dosud nepublikované informace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka