Růže v únoru. Aby potěšila na Valentýna, musí urazit kus cesty a její cena stoupá ke stokoruně

Symbolem svátku svatého Valentýna, tedy svátku zamilovaných, je pro některé rudá růže. Co určuje její cenu a odkud se k nám dováží, zajímalo redaktorku Janu Švecovou.

Čtěte také

Výlohy obchodů a především květinářství zaplavují v únoru srdíčka a především rudé růže, odkaz na svátek svatého Valentýna, který připadá na 14. února. A ceny růží rok od roku stoupají.

„Řezané květiny se pěstují v celém světě. Nakupují se převážně v Holandsku, na holandské burze. Růže se pěstují v Ekvádoru, v Africe, poslední dobou v některém sortimentu se řezané květiny dováží i z Polska,“ vysvětluje zahradník Štěpán Kobrle.

Pokud chce majitel květinářství nakupovat květiny, může nakupovat na internetu, když má přístupy. Záleží i na odběru. „Můžete také nakupovat z holandské burzy přes svého dodavatele v české republice, nebo dodavatele, který přímo zaveze sortiment na obchod,“ dodává Štěpán Kobrle.

Tímto způsobem, kdy si nechá květiny dovážet přímo do prodejny, nakupuje například i Věra Šulová z Liberce. Ta také prozradila, co všechno tvoří cenu květiny, která se kvůli vysoké poptávce vyhoupla u těch největších velkokvětých rudých růží ze zhruba 60 až 80 korun v týdnu, který předcházel svátku svatého Valentýna, na současnou cenu i přes 100 korun za květ.

„Určitě se do toho započítává samotné vypěstování, potom letecká doprava, jakákoliv doprava po Holandsku, doprava do Čech a také marže každého v Holandsku, kdo vám ty květiny zajišťuje,“ vypočítává Věra Šulová.

Doplňuje ještě, že prodejci mají cenu, kterou určuje hlavně poptávka, garantovanou měsíc dopředu.

O kolik procent může holandská burza navýšit ceny valentýnských růží kvůli velkému zájmu? A proč se nedá očekávat, že ceny řezaných květin hned tak neklesnou? Poslechněte si reportáž.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.