Světlá budoucnost řemesel? Míst v učňovských oborech je dost

V seriálu týdne zavítala jeho autorka Ivana Bernáthová na Střední školu v Semilech, aby zjistila, jak je to s budoucností řemesel u nás. S tím, jak se připravují budoucí tesaři, truhláři, elektrikáři, instalatéři i obráběči kovů, vás seznámí zástupce ředitele pro praxi Vít Rutkovský a ředitel školy Petr Holubička.

Asi málokdo z nás nepotřeboval v životě tesaře. Dělají střechy i podlahy, staví přístřešky nebo zahradní domky. V Semilech se připravují budoucí tesaři. Učí se hoblovat, řezat pilou, brousit dřevo, dělat palubky nebo opracovávat trámy. To je jen malý výčet toho, co musí umět. A o obor tesař je v učilišti zájem.

Redaktorka Ivana Bernáthová je zastihla ve chvíli, kdy se zrovna pustili pod dohledem mistra do stavby včelína, a mluvila s mistrem tesařem Tomášem Janatou a jeho učni. A dozvěděli jsme se, že kromě včelína se učni učí stavět i pergolu nebo zahradní přístřešek.

V semilské střední škole se na svou budoucí profesi připravují také truhláři. Kdo do svého domu nebo bytu potřebuje například nábytek na míru, tak ví, že najít šikovného a spolehlivého truhláře je doslova kumšt. Jak je to s těmi budoucími, prozradil mistr odborného výcviku v oboru truhlář Stanislav Knížek.

Ivana Bernáthová se byla podívat i za elektrikáři. Firmy o ně hodně stojí, protože sehnat elektrikáře je skoro zázrak. Sama škola tento obor hodně propaguje. Zájemce hledá v rámci pořádaných projektových dní mezi žáky 9. tříd. Školáci si na nich mohou vyzkoušet, jestli by je práce elektrikáře bavila. Prozradíme také, co plánuje učeň a budoucí elektrikář David Dolanský.

Že, instalatéři a topenáři jsou nepostradatelní, když potřebujeme opravit rozvody vody, instalovat topení, nebo zapojit pračku, asi nemusíme zdůrazňovat. A někdy dá velkou práci tyto profese sehnat. Zajímalo nás tedy, jak se připravují na instalatérské a topenářské řemeslo učni ze semilské střední školy a zda jich je dost. A mluvili jsme i s jedním z učňů, Martinem Langrem.

Jeden z dílů seriálu jsme věnovali obráběčům kovů. Jsou nepostradatelní pro výrobu kovových součástek například v automobilovém nebo leteckém průmyslu a uplatní se i jako zámečníci. Pracují na obráběcích strojích, frézách a soustruzích, umí svářet a zvládají i práce v robotických centrech. Šikovní obráběči kovů musí být přesní, soustředění a mít technické myšlení. Všemu, co potřebují k své profesi, se učí i ve Střední škole v Semilech.

Studenti třetího ročníku pak absolvují praktickou výuku v podniku Charvát AXL, kde se vyrábějí hydraulické válce a letecké podvozky. Dohlíží na něj mistr Milan Bělka.

Redaktorka Ivana Bernáthová, která seriál o učňovských oborech připravila, ještě zjistila, že Střední školu v Semilech, která nabízí i maturitní obory, čeká brzy velká modernizace. Liberecký kraj ji totiž zařadil mezi nově vzniklá centra odborného vzdělávání. V areálu současného domova mládeže budou nové učebny a dílny vybavené nejmodernějšími technologiemi. Tím by se mohly stát učební obory, jako elektrikář, instalatér, tesař, truhlář nebo obráběč kovů, o kterých jsme v seriálu mluvili, pro chlapce i dívky mnohem atraktivnější.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?