Svátek všech svatých nebo Památka zesnulých? Jak je to s Dušičkami
Na přelomu října a listopadu míří mnoho lidí na hřbitov, zavzpomínat na ty, kteří jim odešli. Na tento čas připadají Dušičky. Ale kdy je ten správný den? 1. listopad, označený v kalendáři jako Svátek všech svatých, nebo 2. listopad, den Památky zesnulých? Uprostřed dušičkového týdne to zjišťovala redaktorka Jana Švecová.
Čtěte také
Centrální hřbitov v Jablonci nad Nisou je koncem října plný lidí a hroby nazdobené koši chryzantém nebo do věnci. Lidé, kterých se redaktorka Jana Švecová ptá, na kdy Dušičky připadají, si ale nejsou jistí. Míří proto do Technické univerzity v Liberci za religionistou a teologem Michalem Podzimkem.
„Formálně jsou Dušičky až 2. listopadu, ale je to zdvojený svátek se Svátkem všech svatých, který je někdy od středověku stanoven na 1. listopad,“ potvrzuje Michal Podzimek.
„1. listopad je Svátek všech svatých, kdy se vzpomíná na úplně všechny zemřelé, dobré i špatné. A ten druhý se má vzpomínat, aspoň tedy v římskokatolické církvi to tak je, kteří jsou sice dobří, ale umřeli s nějakými dluhy, jsou v takzvaném očistci, a má za ně modlit, aby byli brzo v nebi,“ upřesňuje teolog.
„Spousta křesťanů už nevěří v to, že je možné udělat nějaký obchod s božstvem a vyprosit si odpustky pro duše v očistci. Co je podstatné, že můžeme vzpomínat. A zároveň je to pro nás určitá reflexe nebo zrcadlo našemu vlastnímu životu, který je konečný,“ dodává ještě Michal Podzimek a přidává radu:
„Na hřbitově si člověk může uvědomit, že sice dělá spoustu věcí, ale nakonec jeho další trvalé bydliště bude tam. A tváří v tvář té konečnosti si uvědomit, co mu v životě stojí, nebo nestojí za to.“
Co mají podle Michala Podzimka společného Dušičky a Halloween? A jak Dušičky pojímají v jiných částech světa? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Kde se vzaly Dušičky aneb Původ, symbolika a tradice vzpomínání na zemřelé
Kam sahá historie podzimních svátků, proč se dřív do lamp dávalo máslo a hrnek mléka na stůl, jak vypadala dušičková koleda a kde u nás hledat kořeny vyvolávání duchů?
-
Stolování na hrobech i pečení kostí. Nejen o Dušičkách s etnoložkou Vladimírou Jakouběovou
Proč dávali lidé na dušičky do lampy máslo? Proč se dávalo na hroby zemřelých pečivo? O lidových zvycích na Všechny svaté a na Dušičky nám vyprávěla Vladimíra Jakouběová.
-
Na Dušičky lidé nevyhledávají nic zvláštního, spíš klasické vazby, potvrzují ve školním zahradnictví
O víkendu většina lidí zamíří na hřbitovy uctít svátky Dušiček. Slavnostní výzdobu připravují i ve školním zahradnictví Střední odborné školy v Jablonecké ulici v Liberci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.